Header Ads

V dražobnej sieni padol nový rekord: 482.000 EUR za fľašu

Páni v New Yorku v aukčnej sieni Sotheby‘s si môžu blahoželať k ďalšiemu vynikajúcemu obchodu, ktorý sa im podarilo uskutočniť. Nie však k vlastnému dobrému odhadu. Pôvodne predpokladali, že víno Romanée-Conti z roku 1945 sa vydraží za cca 25-tisíc EUR.

Skutočnosť však prekonala všetky očakávania. Finálna cena, za ktorú si nový majiteľ môže odniesť túto fľašu do svojho archívu, sa vyšplhala na konečných 558-tisíc dolárov, čiže asi 482-tisíc EUR. Dražba prekonala aj doterajší rekord v kategórií vín v štandardne veľkom balení, a tak sa toto víno stalo oficiálne najdrahším na svete.

Ide o francúzske víno z Burgundska od jedného z najprestížnejších producentov na svete. Pôsobí v apelácii (regióne) Cote de Nuits, v dedinke Vosne-Romanée, a ročne vyrobí asi 4 až 5-tisíc fliaš vína. Konkrétne z tejto série bolo v danom ročníku vyrobených celkovo 600 fliaš. Ide o skutočne veľmi vzácne víno, pretože je z poslednej úrody viníc, ktoré následne majiteľ začal znovu obnovovať. O jeho unikátnosti svedčí aj fakt, že len pár minút po tejto veľmi úspešnej dražbe sa druhá rovnaká fľaša predala len asi o 60-tisíc dolárov lacnejšie.

(foto: Sotheby's)

Predchádzajúcim držiteľom rekordu v tejto kategórii bolo víno Chateau Lafite Rothschild ročník 1869, ktoré bolo vydražené v Hong Kongu v roku 2010 za cca 200-tisíc EUR.

text: Marcela Said


Viete o tom, že aj na Slovensku máme odborníkov na takéto investičné vína? Jedným z nich je jeden z najlepších somelierov na Slovensku - Miroslav Jajcay, ktorý sa špecializuje najmä na investičné vína z Francúzska.


Mohlo by vás zaujímať:
Používa službu Blogger.