Eduard Šebo: Projekt slovenských novošľachtencov bol ohrozený

október 12, 2023 16:00 · 4 minúty čítania

Pani Dorote Pospíšilovej a jej spolupracovníkom vďačíme za novošľachtence, ktoré si našli svojich fanúšikov nielen medzi domácimi vínomilcami, ale očarili už aj mnohé poroty na medzinárodných súťažiach vín. Výsledky jej práce však mohli vyjsť nazmar, pokiaľ by nebolo zásahu jedného vinára. O tom, aké bolo pozadie vzniku novošľachtencov sme sa porozprávali so zakladateľom a majiteľom vinárstva Shebo Winery PhDr. Eduardom Šebom.

Prečo ste sa rozhodli podporiť výskum novošľachtencov?

Odrody slovenských novošľachtencov vnímam ako vážnu hodnotu. Slovensko je pre pestovanie viniča relatívne severne položená krajina. Cieľmi, ktoré boli pre výskumný tím vytýčené, bolo vyšľachtiť odrody, ktoré budú aj v našich zemepisných šírkach dosahovať vysoké cukry a zároveň budú odolné voči mrazom a imúnne voči niektorým vírusovým i hubovitým chorobám.

Štát tento projekt desaťročia financoval, a keď mal rezort pôdohospodárstva zrazu obmedzený rozpočet, Výskumná stanica vinohradnícka a vinárska v Šenkviciach mala byť jednoducho zrušená. Vytvoriť odrodu trvá aj 40 rokov, čo je takmer celý profesijný život celého tímu ľudí. Je to vážna hodnota, ktorú treba uchovať. Obzvlášť, ak sa podarí vytvoriť niečo tak unikátne. Preto kde štát zlyháva, musí niekedy nastúpiť súkromný sektor.

Ako vznikla Vaša spolupráca s pani Pospíšilovou?

Ja som vyrastal s rodičmi v modranských vinohradoch a mám vinice jednoducho rád. Šenkvice sú od Modry len na skok a tak bol výskum, ktorý tam prebiehal medzi vinármi proste známa vec. A keď sa začalo povrávať, že Výskumná stanica má byť zrušená, začal som sa o projekt zaujímať intenzívnejšie. Výsledkom je napríklad aj odroda Hron, ktorú obľubujem.

Od pani Pospíšilovej ale vieme, že hrozil úplný zánik výskumnej stanice v Šenkviciach a tým aj jej práce... 

Ako som povedal, celý projekt slovenských novošľachtencov bol ohrozený a vyzeralo to tak, že upadne do zabudnutia. A tak som si od štátu Výskumnú stanicu vinohradnícku a vinársku v Šenkviciach aj s prísľubom privatizácie prenajal za 1 200 000 korún ročne a zamestnal som aj 42 pracovníkov stanice. 10 miliónov korún som investoval do výstavby skleníkov, ktoré boli pre pokračovanie výskumu potrebné.

Nástupom ministra Zsolta Simona, ktorý mal na slovenský projekt iný názor, sa však postoj ministerstva zmenil a po piatich rokoch mi zmluvu jednoducho nepredĺžili. A tak som výskum dotiahol ako sa hovorí „na vlastnom“. Naďalej som zamestnával bývalých pracovníkov Výskumnej stanice, dofinancoval som štátne odrodové skúšky, ktoré trvajú pre každú odrodu 3 roky a predstavujú náklad rádovo v stotisícoch. Bolo to náročné, ale slovenské novošľachtence sa podarilo zachrániť a to ma veľmi teší.

V súčasnosti sú odrody zapísané do Štátnej odrodovej knihy na Slovensku a majú právnu ochranu. My sa momentálne usilujeme o certifikáciu odrôd na úrovni EÚ. Nie je to lacná záležitosť. Certifikáciu jednej odrody máme nacenenú na 102 tisíc Euro. Sme vo fáze hľadania riešenia a úspešného zavŕšenia celého projektu. Aký bude osud týchto odrôd naďalej tak trochu závisí od podpory a ambícií našej rodiny a trošku možno aj od záujmu trhu. Ale vidím obrovský potenciál, tak som optimistický a nestrácam nádej.

Čím sú pre vás novošľachtence výnimočné?

Tieto odrody sú unikátne z hľadiska chute, aromatiky a schopnosti dosahovať vysoké cukry a tým v našich podmienkach vytvárať aj nezvyčajne vysoký alkohol vo víne. Trh a hlavne dnešní milovníci vína hľadajú stále nové zážitky, chute, preto sa nedá hovoriť o nejakej lojalite. A túto túžbu objavovania vedia odrody slovenských novošľachtencov dokonale uspokojiť. 

Asi nehovorím len tak do vetra, že sa nám podarilo skvelé dielo. O kvalite hovorí napríklad nedávne ocenenie na výstave China – CEEC Wine Culture Festival 2023, kde získala naša Rosa 2021, cibébový výber 92 bodov a Veľkú Zlatú medailu. Náš čínsky partner obratom objednal celý kontajner a o cene vôbec nejednal.


Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.