Víťazom 16. majstrovstiev sveta somelierov, ktoré sa konali 10. až 15. marca 2019 v Antwerpách, sa stal Marc Almert z Nemecka. Na druhom mieste sa umiestnila Nina Højgaard Jensen z Dánska a tretí bol Raimonds Tomsons z Lotyšska - Majster Európy a Afriky 2017.

(foto: Jean Bernard / asi.info)

Tento rok o titul majstra sveta somelierov bojovalo rekordných 66 účastníkov zo 63 krajín. Majstrovstvá trvali 6 dní, čo je najdlhšie trvanie tejto súťaže v histórii. Slovensko reprezentoval Rastislav Šuták, somelier spoločnosti Corner&Co, ktorý sa umiestnil na výbornom 24. mieste. Je to doteraz najlepšie umiestnenie slovenského zástupcu na tak náročnej súťaži, akou nepochybne majstrovstvá sveta sú.

Základné kolo

Prvý deň majstrovstiev sa začal náročným písomným testom a slepou degustáciou dvoch vín a troch destilátov. V teste čakalo somelierov 60 otázok z oblasti vín, ich snúbenie s jedlom, mapy vinárskych destinácií, ale i otázky o destilátoch, pivách, káve, cigarách, z oblasti enológie či chorôb viniča. A na to všetko mali čas len 60 minút, takže na každú otázku mal somelier len jednu minútu.

Časový limit na predchádzajúcich majstrovstvách bol až 90 minút, takže stihnúť odpovedať na všetky otázky tohtoročného písomného testu bolo v podstate nemožné. Účastníci sa museli popasovať s otázkami ako: Napíšte dve apelácie, ktoré susedia s Monakom, zaznačte na mape (Nemecko) všetky oblasti Grösse Lagen, napíšte všetky oblasti, kde sa môže vyrábať Commandaria, alebo napíšte pôvod a druh 10 destilátov.

Po teste nasledovala slepá degustácia dvoch vín - bieleho a červeného. Za 15 minút mali somelieri vína organolepticky popísať (charakterizovať vzhľad, vôňu a chuť podľa ASI - Association de la Sommellerie Internationale), určiť správnu teplotu podávania, potenciál, typ kalicha, dekantáciu, snúbenie s jedlom, a nakoniec napísať, o aké víno ide, z ktorej krajiny a ročníka. Za správny popis a určenie vína získal súťažiaci 20 bodov.

(foto: Denisa Šutáková)

Po vínach nasledovali 3 destiláty v tmavých kalichoch, na ktorých popis mali somelieri čas 3 minúty.

Poobede sa konal prvý "masterclass" (špecializovaná edukačná degustácia) s vínami Gérard Bertrand. Keďže ASI oslavovala 50. výročie založenia, tak ako vrchol degustácie bolo zvolené víno Gérard Bertrand Legend Vintage Rivesaltes 1969 v malej fľaštičke.

Druhý deň somelieri absolvovali praktickú časť základného kola, a to servis bieleho vína pre hostí v čase 2 minúty.

Semifinále

Do semifinále postúpilo 19 najlepších somelierov: Martin Bruno (Argentína), Avril Loïc (Austrália), Antoine Lehebel (Belgicko), Pier-Alexis Soulière (Kanada), Reeze Choi (Čína), Nina Jensen (Dánsko), David Biraud (Francúzsko), Marc Almert (Nemecko), Julie Dupouy-Young (Írsko), Satoru Mori (Japonsko), Wataru Iwata (Japonsko), Raimonds Tomsons (Lotyšsko), Martynas Pravilonis (Litva), Andrea Martinisi (Nový Zéland), Piotr Pietras (Poľsko), Julia Scavo (Rumunsko), Aleksandr Rassadkin (Rusko), Vuk Vuletic (Srbsko) a Fredrik Lindfors (Švédsko).

Ráno somelieri absolvovali opäť náročný písomný test a esej, nasledovala degustácia troch vín Sauvignon blanc, kde úlohou bolo popísať a určiť o aké vína ide – pôvod a typ podložia. Ďalšou úlohou bolo za 4 minúty organolepticky popísať červené víno.

Následne mali somelieri idenifikovať tri nápoje v tmavých kalichoch a určiť, ku ktorému sa hodí čokoláda. Čo sa týka praktickej časti, úlohou semifinalistov bolo vykonať v čase 6 minút servis a dekantáciu dvoch fliaš bieleho vína pre siedmych hostí v reštaurácii. Poslednou disciplínou bolo za 5 minút presvedčiť predajcov vína v Belgicku, aby začali predávať vína z Gruzínska.

(foto: Denisa Šutáková)

Pre ostatných účastníkov pripravila belgická asociácia zaujímavé degustácie. Napr. Masterclass Miguel Torres, na ktorú pán Torres aj osobne prišiel a viedol degustáciu. Po ňom nasledoval Masterclass vín Hommage Jacques Perrin ročníkov 1989 až 2015. A poobede ďalšie dve degustácie – najprv vinárstvo Graham's a potom Bellavista.

Tretí deň somelieri absolvovali Masterclass vín z Rhôny pod vedením najlepšej francúzskej somelierky Pascaline Lepeltier. Potom nasledoval Masterclass rakúskych vín. Ostatní účastníci majstrovstiev absolvovali návštevu múzea čokolády, poobede boli zase pripravené degustácie Domaine Clarence Dillon, Farnese a Carlos Ruben. 

Finále

V piatok, v deň finále, boli doobeda na programe dva Masterclassy - a to s vínami Château Malartic-Lagraviere a Bodega Diamandes, ktoré viedla osobne Veronique Bonnie Laplane. Potom nasledoval seminár na tému Nomacorc a jeho použitie vo vinárstve Fontanafredda.

Finále začalo už o 13-tej hodine. Na pódiu sa najskôr stretli takmer všetci majstri sveta somelierov od roku 1969 až 2016 a tohtoroční súťažiaci zo 63 krajín. Bohužiaľ chýbal nedávno zosnulý Gérard Basset, ktorého si pamätajú všetci somelieri. Medzinárodná somelierska organizácia ASI pripravila a premietla o ňom dojímavý dokument k jeho pamiatke. Na finále bola prítomná i jeho žena a syn.

Do finále nakoniec postúpili Nina Højgaard Jensen z Dánska, Marc Almert z Nemecka a Raimonds Tomsons z Lotyšska. Veľkým prekvapením bolo, že do finále nepostúpil David Biraud z Francúzska, ktorý nechýbal vo finálovej trojke od roku 2010.

(foto: Denisa Šutáková)

Prvou disciplínou bol servis vína a piva. Zadanie znelo: z trojice zákazníkov v bare si dvaja chcú objednať pohár vína, a to konkrétne sladké víno z oblasti Sauternes, a tretí zákazník pivo značky De Koninck, ktoré musel somelier načapovať. Na splnenie úlohy mali súťažiaci 4 minúty. Háčik bol v tom, že víno z oblasti Sauternes nemal somelier k dispozícii a musel nájsť jeho vhodnú alternatívu. Dáma požiadala o ľad do vína, súťažiaci mal správne zareagovať a priniesť ľad zvlášť.

V druhej disciplíne čakal na somelierov servis a dekantácia červeného vína Vega Sicília Unico Reserva Especial pre ôsmych hostí v časovom limite 6 minút. Počas tejto disciplíny nechýbala ani dramatická vsuvka, kedy mala finalistka Nina Jensen technické problémy s mikrofónom a zvukárka jej pri ich riešení dokonca rozbila kalichy na podnose. Finále muselo byť na chvíľu prerušené. Našťastie to Nina zvládla a pokračovala.

Treťou disciplínou bol organoleptický popis červeného vína v časovom limite 3 minúty. 

Ďalšou úlohou someliera bolo správne určiť štyri rôzne vína a snúbiť ich s jedlom v čase 4 minúty. Nasledovala úloha, pri ktorej mal somelier odporučiť k menu vína z rôznych krajín. Následne sa somelier presunul k tabuliam s bielymi a modrými odrodami vínami. Úlohou súťažiaceho bolo v troch minútach správne priradiť k názvom 24 vín odrody, z ktorých bolo víno vyrobené.

Predposlednou disciplínou bolo identifikovať za tri minúty 10 bielych spiritov a určiť ich pôvod. Na záver mali všetci traja finalisti za úlohu rozliať magnum fľašu Franciacorty rosé z vinárstva Bellavista do 18 kalichov tak, že v každom kalichu muselo byť rovnaké množstvo vína a fľaša prázdna, resp. v nej malo ostať čo najmenej vína.

Marc Almert, ktorý pracuje v reštaurácii Pavillon v Zürichu ako head somelier, bol podľa poroty i divákov najlepší a právom získal titul Majster sveta somelierov 2019.

(foto: Jean Bernard / asi.info)

Po skončení finále nasledovala tlačová konferencia, na ktorej sa všetci traja finalisti zhodli, že tento rok bola súťaž naozaj náročná. Prezradili aj to, že pokiaľ chce somelier uspieť na takejto súťaži, musí sa pravidelne a systematicky pripravovať aj niekoľko hodín denne. Musí byť v dobrej fyzickej aj psychickej pohode, a podobne ako športovci, majú okolo seba tím ľudí, ktorí ich na majstrovstvá pripravujú. Marc Almert priznal, že absolvoval aj hodiny herectva, aby na pódiu pred porotou a hosťami pôsobil prirodzene. Z toho vyplýva, že nie každý somelier, ktorý pracuje v reštaurácii a má veľa vedomostí, zvládne aj vystupovať pred publikom a súťažiť.

text: Denisa Šutáková