Jej meno nie je ľuďom, čo sa zaujímajú o víno, neznáme. Prezidentka Asociácie somelierov Slovenskej republiky, obdivovateľka vína a cestovania – Beáta Vlnková. Vo svojom novom projekte Wine Wave Travel sa rozhodla spojiť svoje dve vášne a prizvať aj ostatných spoznávať krásny svet vína priamo tam, kde vzniká.

Ako vznikol nápad založiť cestovnú kanceláriu Wine Wave Travel?                 

Vždy som chcela cestovať. Preto som sa aj rozhodla študovať na Hotelovej škole v Piešťanoch nadstavbu cestovný ruch. V tom čase tu bola len jedna cestovná kancelária - Čedok. Cez leto som tam brigádovala a všetkých sprievodcov, ktorí sa vrátili zo zájazdov som donekonečna spovedala ako bolo tam či tam. Už vtedy som si povedala, že aj ja raz navštívim všetky tie miesta.

Najprv sa život sa vyvinul trochu inak a pracovala som v oblasti vzdelávania dospelých. V roku 2001 som sa k cestovnému ruchu vrátila a začala som pracovať v hoteli Devín ako Food & Beverage manažér. Práve hotel Devín bol v tom čase sídlom Asociácie somelierov a ja som začala objavovať  svet vína. Začala som za vínom aj cestovať, lebo aj tu platí – lepšie raz vidieť a ochutnať, ako 100-krát počuť.

Prečo práve názov Wine Wave Travel?   

Jednoducho z môjho mena Vlnková, takže, keď som založila vlastnú firmu, volala sa Wine Wave (wave ako vlna, wine ako víno),  pridala som k tomu už len travel. Takže „Vlnka“ cestuje s vínom 😊.

Kde všade ste boli v rámci svojich potuliek za vínom?        

Mala som naozaj šťastie. Navštívila som všetky svetadiely, kde sa pestuje vinič, čiže Austráliu, Nový Zéland, Južnú Afriku, Južnú i Severnú Ameriku. A samozrejme Európu.     

Ktorá z týchto destinácií Vám najviac učarovala?      

To je veľmi ťažká otázka, vždy je to tá posledná, z ktorej sa vrátim očarená, rozprávam o nej niekoľko týždňov, pokiaľ sa nedostanem do ďalšej. Každá je úplne iná, a vždy nádherná. Ja som ešte nevidela miesto, kde sa dorába víno, ktoré by nebolo pekné. Keď cestujem za vínom, vždy je tam krásna príroda, dobrí ľudia, chutné jedlo, takže sú to úžasné destinácie.                

Čo sa týka tejto novej cestovnej kancelárie, tak to znamená, že si ľudia majú najskôr predstaviť, že budú cestovať do zahraničia?

Áno, aj. Aktivita cestovnej kancelárie Wine Wave Travel začala v septembri a prvou cestou bol domáci výlet do Tokaja. Máme krásne vína a vinárske regióny, a hoci je Tokaj u nás, zistila som, že ani ľudia, ktorí bývajú blízko Tokaja, tam ešte neboli. Povedala som si, že musíme začať na Slovensku.

Zájazd sa za týždeň vypredal. Tu treba povedať, že zájazdy nie sú veľké autobusy, je to vždy skupina do 12-14 ľudí, lebo len vtedy sa nám ten vinár môže naplno venovať. A teraz máme na pláne ďalšie domáce výlety, ale vždy budeme kombinovať domáce aj zahraničné zájazdy.                 

Povedzme z tých domácich destinácií, na čo sa zameriavate?

Postupne navštívime všetky naše vinohradnícke oblasti. Najbližšie to bude Južné Slovensko, vinohradnícky rajón Strekov, kde je niekoľko skvelých vinárov. U každého z navštívených vinárov strávime niekoľko hodín. Cieľom týchto vínnych výletov nie je navštíviť 30 vinárstiev za jeden deň, ale radšej 2-3, dostať sa pod kožu toho vinára, porozprávať sa s ním, cítiť genius loci. Za každou etiketou na fľaši je ten človek, ktorý víno vyrobil. Degustácií a ochutnávok vína je veľmi veľa a nie vždy sa stretnete s tým, kto víno vyrobil. Nasledovať bude určite okolie Levíc, a ďalšie.               

Skúsme priblížiť, čo všetko dotyčného človeka čaká, keď absolvuje takýto výlet. Čo všetko sa skrýva za pojmom winetrip? 

Organizujeme viacero druhov výletov, napríklad aj v kombinácii s bicyklovaním. Samozrejmosťou je zabezpečenie dopravy – či už transferu, alebo dopravy po vinárskych regiónoch. Hlavným cieľom sú samozrejme vinárstva, ale keď už sme v nejakej destinácii, pozrieme si aj ostatné, čo je tam zaujímavé.

Kedysi, keď som cestovala sama, snažila som sa zaradiť veľmi veľa vinárstiev, ale moja skúsenosť hovorí, že radšej menej návštev a viac času stráviť s vinárom. Rozprávať sa s ním, spoznať jeho rodinu, nadviazať s ním kontakt, po degustácii sa ísť najesť do lokálnej reštaurácie. Je to také „pomalšie“ cestovanie - slow travelling, spojené s moderným slow food, a celkovo to môžeme nazvať aj slow drinking. V tom dnešnom zhone sa treba vedieť zastaviť a s kalichom vína v ruke na nejakej útulnej terase s krásnym výhľadom rozjímať o rozmanitostiach tohto sveta.               

Ako si má človek predstaviť viacdňový pobyt v zahraničí? Ubytujete sa u vinárov alebo v hoteli?

Keď sa dá, tak priamo u vinárov. Vtedy to znamená, že sa zobudíme na krásnom mieste, kde máme výhľad priamo na vinohrady, dáme si dobré raňajky a ideme do prvého vinárstva, kde absolvujeme prehliadku, degustácie, rozhovory s vinárom, a potom ideme na dobrý  obed.

Poobede máme v programe ďalšie vinárstvo a podvečer zase. A hoci je v programe priestor aj na individuálny program, tak počas toho výletu sa všetci medzi sebou tak či tak pozoznamujú a zvyčajne aj večery trávime spoločne.

Veľkou  výhodou týchto vínnych zájazdov je, že ideme spolu ako väčšia skupinka. V takom prípade k nám aj vinár pristupuje trochu inak ako k okoloidúcemu turistovi. Výklad je vždy na úrovni, keď je to v cudzej krajine, vždy tlmočíme z anglického jazyka. A súčasne ochutnáme obvykle viac vín, než je dohodnuté, vrátane takých, ktoré by bežnému turistovi neotvoril. Vždy je prístup iný, keď vás vinár osobne pozná alebo vás k nemu dovedie niekto, kto sa s ním pozná. Ak človek cestuje sám, nikdy nemá možnosť ochutnať toľko dobrých vín.

Sú to teda komplexné služby - zabezpečenie ubytovania, stravy, kompletný program. Neznamená to automaticky aj vyššiu cenu?             

Pokiaľ by sme porovnávali najlacnejšiu verziu, kedy si objednáte letenku nízkonákladovej spoločnosti, potom sa presúvate verejnou dopravou a s batožinami sa šplháte do vinárstva na kopci, tak áno. Voči takémuto „low-cost“ riešeniu je to drahšie.

No v prípade našich zájazdov je pridanou hodnotou komfort a skúsenosť. Nemusíte na nič myslieť, všetko je pripravené – od bodu kedy priletíte alebo vás dovezieme do miesta určenia sa o vás staráme. A skúsenosť – za tých 15 rokov som mala možnosť spoznať veľa somelierov a vinárov a nadviazať kontakty na celom svete. Navštevujeme veľké známe vinárstva, ale vždy sú do programu zaradení aj malí neznámi vinári s dobrým vínom, či vychádzajúce hviezdy, na ktorých pri mojich potulkách natrafím.

Plus ešte bonus v podobe prekvapenia - nezverejňujem kompletný program, ale moji klienti sú už naučení, že to bude dobré a radi sa nechajú prekvapiť.       

Kam sa chystáte najbližšie? 

V januári ideme na víkendový výlet na Moravu. Následne sa chystáme do Wachau, bude to víkend bicyklom cez vinohrady.  Ďalší výlet v máji bude Portugalsko, do údolia rieky Douro a oblasti Bairrada. Väčšinou máme zafixované, že Portské je len sladké víno, ale tam nájdete aj vynikajúce suché červené vína a určite navštívime ich výrobcov. O Bairrade málokto na Slovensku vie. Je to oblasť, o ktorej sa hovorí, že bude čoskoro jedna z najvychytenejších oblastí, vinárskych regiónov Európy. Takže my tam už ideme v predstihu 😊.


text: Marcela Said | foto: Beáta Vlnková


KONTAKT:

Beáta Vlnková, Wine Wave Travel, s.r.o. – cestovná kancelária, Magurská 5/A, 831 01 Bratislava
E-mail: beatavlnkova@gmail.com
Tel. +421 903 44 64 22
Web: www.skolavina.com
Facebook a Instagram: Škola vína
Linkedin: Beáta VlnkováNajbližšie vínne cesty cestovnej kancelárie Wine Wave Travel:
14.3.2020 - Vínna cesta TERROIR TEKOV
1. – 3.5.2020 Bicyklom za vínom Wachau
6. – 10.5.2020 Vínna cesta Douro a Bairrada
5. – 7.6.2020 Vínna cesta Piemont