Pravé šampanské víno, vyrobené v oblasti Champagne vo Francúzsku – to je pre väčšinu Slovákov synonymum pre zvláštne slávnostné príležitosti. O tom, v čom je šampanské víno iné, či je skutočne určené len na oslavy a ako sa s ním zoznámiť a spriateliť sme sa porozprávali s Miroslavom Jajcayom, ktorý je okrem iného zakladateľom vínotéky Champagne Boutique v Bratislave.

Čo by ste odporúčali človeku, ktorý nikdy nepil originálne šampanské? 

Ak chce niekto začať piť, či ochutnávať šampanské, musí vyskúšať viacero značiek. Nie je to len o jednom type alebo značke. Chuť šampanského je veľmi rôznorodá. Treba si nájsť naozaj to svoje – to čo vám najviac chutí. Netreba sa spoliehať len na reklamu či znalosť konkrétneho mena. 

Šampanské víno má viacero typov. Vieme, že existuje nejaký Brut, či Dry... No ako sa v terminológii šampanského zorientovať? 

Nie je až tak veľa vín zo Champagne, ktoré by boli iné ako Brut. Podľa  zostatkového cukru (od najsuchšieho po najsladšie) rozlišujeme Brut Nature, Extra Brut, Brut, Extra Dry, Dry, Demi-Sec a Doux. No to nie je to najdôležitejšie. V prípade šampanského vína je podstatnejšie skúmať, či ide o víno ovocnejšie alebo viac bisquitové. Začiatočníci obvykle siahnu po ovocnejších chutiach, pretože to je nám Slovákom bližšie a sme na to zvyknutí. Tí, čo už majú za sebou viac ochutnávania šampanských vín, častejšie siahnu aj po náročnejších a vyzretejších chutiach. V jednej aj druhej skupine sa potom dajú skúmať vína z rôznych typov hrozna – či už ide o biele alebo modré odrody. Najdôležitejšia však bola, je a vždy aj bude osobná skúsenosť. Aby človek skúmal a skúšal, čo mu najviac chutí. 

Spomenuli ste biele, ale aj modré odrody... 

Šampanské je vždy buď biele alebo ružové, nikdy nie červené. Hoci výsledný mok je prevažne biely, tak v každom šampanskom je aj podiel modrých odrôd. Dokonca sú niektoré biele šampanské vyrobené len z modrých odrôd (jemným lisovaním) a vtedy sa označujú ako "blanc de noir". Výnimku tvoria iba šampanské vína označované ako "blanc de blanc", ktoré sa môžu vyrábať len z bielej odrody, teda zo Chardonnay. 

Údajne sa pri výrobe šampanského niekedy mieša až 50 rôznych vín. Je to pravda? 

Môže byť. Šampanské víno má totiž výnimku z legislatívnych obmedzení. Pri jeho výrobe je možné zmiešať viacero vín, keďže v Champagni máme tri odrody (Chardonnay, Pinot noir a Pinot Menieur), ale aj rôzne oblasti a rôzne polohy vinohradov. Výnimočnosť diela pivničných majstrov v šampanských domoch je práve v dopĺňaní jedného vína druhým, tzv. asamblážou.

(Miroslav Jajcay v šampanskom dome Champagne Bonnet-Gilmert)

A ako vznikla idea otvoriť Champagne Boutique? Je to miesto, kde sa o šampanskom dozvedia návštevníci ešte viac?

Keď som otváral túto vínotéku, žiadna podobná na Slovensku neexistovala. Slováci sa nevyznali v šampanskom a takýto tip špecializovaného obchodu tu jednoducho chýbal. Aj dnes sa stále učíme tieto vína spoznávať. Platí to koniec koncov o víne všeobecne, nielen o tom z francúzskej oblasti Champagne. No šampanské má pre nás Slovákov ešte vždy akúsi auru výnimočnosti. Naším cieľom je naučiť ľudí, že sa ho netreba báť. Že nie je určené len na oslavy a zvláštne príležitosti, a že si ho môžu dopriať podobne ako pohárik iného vína kedykoľvek. Len tak – aby si urobili radosť. No nie každý človek má možnosť vycestovať do týchto častí sveta a tak som otvoril miesto, kde sa práve s týmto typom vín môžu návštevníci dokonale zoznámiť. 

Sú teda vaši zákazníci už zvyknutí nakupovať pravé francúzske šampanské? Alebo tvorí majoritu skôr iný sortiment vín a alkoholu? 

Na Champagne sme špecialisti. Navyše u nás majú zákazníci možnosť šampanské aj ochutnávať. Máme v ponuke okrem iného aj pohár "rozlievaného" šampanského, čo je skvelá možnosť ako si vyskúšať chuť tohto vína skôr, než sa rozhodnete nakúpiť. Alebo jednoducho spôsob, ako si spríjemniť prechádzku po bratislavskom nábreží. Snažíme sa však ísť v ústrety zákazníkom, a preto sme sortiment rozšírili aj o iné typy slovenských a zahraničných vín, koňakov, či whisky.

text: Marcela Said
foto: archív vínotéky, Ivan Záleský