Predpokladáme, že tí najortodoxnejší milovníci vína sa už po prečítaní tohto nadpisu minimálne prežehnali, potreli monitor cesnakom a na klávesnicu vysypali poriadnu odmerku soli. Áno, víno je ušľachtilý nápoj, ktorý sa obvykle vychutnáva vo svojej najčistejšej podobe. Ale... Leto je trochu bláznivé a patrí experimentom a zábave. Tak prečo nepopustiť uzdu fantázii a pre zmenu nevyskúšať niektorý zo skvelých miešaných drinkov, pri ktorých príprave hrá víno dôležitú úlohu.

Hawaj

Mrazený ananásový džús, suché biele víno, plátky čerstvého ananásu na ozdobu

Ananásový džús nechajte zmrznúť. Ideálne vo formičkách na ľad, aby ste nemuseli bojovať s jedným veľkým kusom. Kocky vložte do mixéra a zalejte bielym vínom. Dobre rozmixujte až vznikne hladká zmes. Podávajte s plátkom ananásu na ozdobu.

80's

1 dcl Rizlingu rýnskeho, 1,5 dcl 7Up nebo Sprite, 0,5 dcl grepové šťavy, 0,5 dcl ananásovej šťavy, 0,5 dcl šťavy z limetky, 0,5 dcl citrónovej šťavy

Ovocné šťavy zmiešajte v mixovacom pohári spolu s kockami ľadu. Do vyššieho ponára nalejte víno, limonádu a doplňte zachladenou zmesou ovocných štiav.

Korzár

2 dcl svetlého rumu, 2 litre bieleho suchého vína, 2,5 dcl citrónovej šťavy, 5 dcl pomarančovej šťavy, čerstvý ananás, vanilkový lusk, škorica, strúhaný muškátový oriešok 

Ananás nakrájame na malé kúsky, aby pustil čo najviac šťavy. Vložíme ho do misy na punč a postupne pridáme rum, víno, pomarančový džús a citrónovú šťavu. Pridáme vnútro vanilkového lusku a dochutíme škoricou a muškátovým orieškom. Nápoj treba dať aspoň na 4 hodiny vychladiť. Pri podávaní ozdobíme pohár plátkami pomaranča a citrónu.

Citrónová Bowle

7 dcl červeného vína, 5 dcl bieleho vína, 8 lyžíc cukru, 7 dcl sódy, 2 citróny

V mise zmiešajte biele aj červené víno. Pridajte cukor a  kôru z dvoch dobre očistených citrónov. Misu prikryte a dajte do chladničky až na 24 hodín. Počas tejto doby občas odokryte a premiešajte. Pred podávaním pridajte do bowle sódu, citrónovú šťavu, kocky ľadu a na plátky nakrájané citróny.


Náš tip: Letné miešané drinky si dokonale vychutnáte, ak si k ním vyberiete ten správny pohár. Najširšiu ponuku za najlepšie ceny nájdete na stránkach Epohare.sk.

text: Marcela Said Hlavatá