— Ján Vošček
február 15, 2022 20:30 · 11 minút čítania
články o víne, medzinárodná súťaž vín, ocenenia vinárov, oiv, slovenské vína, slovenské vína v zahraničí, úspechy slovenských vín, veľká zlatá medaila, vinalies internationales paris, vinofed, zlaté medaile
Minulý rok sme vás informovali o fantastickom úspechu, ktorý dosiahli slovenskí vinári na súťaži Vinalies Internationales v Paríži. S veľkou radosťou vám oznamujeme, že slovenské vína na tejto prestížnej súťaži, ktorá sa uskutočnila 10. – 13. februára 2022, opäť výrazne zabodovali a dokonca predchádzajúci úspech aj prekonali. Na 28. ročníku Vinalies Internationales Paris totiž získali 12 veľkých zlatých, 30 zlatých a 39 strieborných medailí, ako aj mimoriadne ocenenie Prix VINOFED.
Celkovo bolo do súťaže prihlásených 2244 vzoriek vín z 36 krajín sveta, z toho 1100 z Francúzska. Druhý najvyšší počet vzoriek (253) dodali práve slovenskí vinári, pričom zároveň išlo aj o najväčší počet slovenských vzoriek v histórii tejto súťaže. A opäť je to aj zásluhou ambasádorky slovenských vín a uznávanej medzinárodnej degustátorky – Edity Ďurčovej, ktorá sa aktívne podieľala nielen na zbieraní a doručení vzoriek do Paríža, ale aj na ich prezentácii. Slovenskú účasť finančne podporil Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska.
Najviac medailí (81) zo všetkých zahraničných účastníkov získali práve slovenské vína. Našim najúspešnejším účastníkom sa stalo vinárstvo Martin Pomfy - Mavín, ktoré získalo 3 veľké zlaté, 3 zlaté a 2 strieborné medaily a historicky prvú trofej Prix VINOFED v kategórii červené suché víno za CS 2 Selection (Cabernet Sauvignon) 2017. Toto víno sa stalo víťazom finálovej degustácie – master tasting-u, do ktorej postúpilo ako jedno z troch najvyššie hodnotených červených vín v celej súťaži (ziskom 96 bodov zo 100). Treba ešte dodať, že v doterajšom pôsobení slovenských vinárov na súťaži Vinalies v Paríži patrí vinárstvo Martina Pomfyho k najviac oceňovaným.
„Veľmi nás teší, že tohtoročný úspech našich vín v Paríži jednoznačne potvrdil ich minuloročné hodnotenia Frankom Smuldersom (Master of Wine).“ – povedal po zverejnení výsledkov súťaže Martin Pomfy a dodal – „Najviac si vážim prácu našich vinohradníkov a pivničných majstrov, ktorí do vín vkladajú svoj um a časť seba. Jednoznačne som pochopil, že výrazné úspechy a sny sa dajú každoročne plniť iba cez pestovanie vlastného hrozna. Ekologický režim vo vinici a prirodzený spôsob výroby vína bez používania enologických prípravkov iba umocňujú potenciál na jeho dlhodobé vyzrievanie a pozitívny dopad na ľudský organizmus. Teším sa, že touto cestou môžeme upozorniť na neustále rastúcu kvalitu slovenských vín a ich úspešné umiestnenie v ponuke skvelých reštaurácií vo svete.“
Do 122-člennej medzinárodnej poroty tohtoročnej súťaže v Paríži zasadli okrem Edity Ďurčovej, ktorá je členkou tejto prestížnej jury už od roku 2013, po prvý raz aj ďalší slovenskí degustátori – Jaro Macik, Erika Maciková, Filip Nagy a Tomáš Dilong. Je to aj výsledok skvelej spolupráce medzi organizátormi súťaží v rámci VINOFED, ktorej členom je aj slovenská súťaž Danube Wine Challenge.
„Tento ročník bol pre mňa už desiaty a vo všetkých smeroch výnimočný." – prezradila Edita Ďurčová – „Napriek predpokladom, že vzoriek od nás bude menej, sa nám nakoniec podarilo motivovať vinárov, ktorí nakoniec poslali historicky najviac vzoriek na túto, podľa môjho názoru bezkonkurenčne najprestížnejšiu súťaž na svete. Po vlaňajšom „koronovom“ presune termínu na jún a miesta konania do Remeša, sa súťaž opäť vrátila do Paríža, v koncentrovanej verzii. Celkovo menej degustačných dní, hodnotenie aj popoludní, veľká výzva v podobe soirée slovenských vín, náročné valné zhromaždenie federácie VINOFED, prítomnosť ďalších degustátorov zo Slovenska a Čiech... Ako sa hovorí, bolo to „husté“, ale stálo to za to. Tento rok bolo na súťaži viacero noviniek: nové (vyššie) bodové limity pre prideľovanie medailí, jednotné pre všetky súťaže VINOFED, vrátane veľkej zlatej medaily po prvý raz vo Francúzsku (!) a finálová degustácia Prix VINOFED v štyroch kategóriách najvyššie hodnotených suchých vín – biele, ružové, červené tiché a šumivé bez rozdielu farby (brut). Štyri finálové komisie boli zostavené zo zástupcov jednotlivých súťaží federácie. Ja osobne som hodnotila šumivé vína a musím povedať, že vôbec nebolo jednoduché vybrať laureáta. Nakoniec sme na prvé miesto dali všetci piati jednohlasne Champagne Clin d’Oeil Grand Cru. Nesmierne ma potešilo, že finálová jury červených vín, ktorú viedol prezident Únie enológov Bordeaux, určila ako víťaza slovenský Cabernet Sauvignon od Martina Pomfyho! Ak si pozriete listinu medailových vín, zistíte, že až päť slovenských červených získalo v Paríži veľké zlaté medaily. Žeby globálne otepľovanie? Vážne, úspechy našich sladkých vín sú už skoro samozrejmosťou, ale keď zaboduje slovenský sekt alebo biele suché víno, to je naozaj skvelá správa pre všetkých milovníkov slovenských vín. Zároveň je to pozvánka pre vinárskych turistov, aby našu krajinu navštívili a ochutnali ju cez naše vína. Mnohí zahraniční návštevníci si našli cestu na Slovensko práve cez víno. Škoda, že si u nás doma málokto uvedomuje, čo môže víno urobiť pre krajinu.“
Organizátori súťaží tohto formátu sa snažia okrem hlavnej hodnotiteľskej časti súťaže vytvoriť priestor aj na prezentácie vinárskych krajín, regiónov, štýlov vína. Tento rok dali francúzski enológovia priestor našej krajine a usporiadali slovenský večer – masterclass, komentovanú degustáciu a snúbenie jedla a vína pre 130 degustátorov a pozvaných hostí za účasti veľvyslanca Slovenska v Paríži - Igora Slobodníka.
Okrem vinárov reprezentovali Slovensko aj produkty sklárskej spoločnosti RONA, ktorá pred dvomi rokmi na návrh Únie enológov Francúzska vyrobila špeciálny degustačný kalich s označením OenoXpert (450 ml, na všetky typy vína) v prevedení ultralight (handmade by machine). Tento rok bola RONA partnerom Vinalies Internationales Paris a dodala tiež poháre na vodu Orbital.
Súťaž Vinalies Internationales je členom Svetovej federácie veľkých svetových súťaží vína a destilátov VINOFED, ktorá združuje 18 súťaží v 12 krajinách na 4 kontinentoch. Jej organizátorom je Únia enológov Francúzska a koná sa pod vysokým patronátom Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno (OIV).
Tento ročník parížskych Vinalies bol významný aj tým, že sa počas neho konalo valné zhromaždenie VINOFED, zástupcovia jednotlivých súťaží boli aj členmi jury, a vo finálovej anonymnej degustácii vybrali laureátov Prix VINOFED v štyroch kategóriách. Z nich jednu získalo aj spomínané slovenské víno od Martina Pomfyho.
text: Ivan Záleský, foto: Edita Ďurčová