DECANTER uverejnil vo svojom výbere ďalšie slovenské víno

— Ján Vošček

február 7, 2021 11:16 · 3 minúty čítania

Minulý rok sme vás informovali o úspechu slovenského oranžového vína, ktoré známy časopis o víne zaradil do svojho rebríčka TOP 30. 

Ďalšiu úspešnú zmienku o slovenskom víne prinieslo aj februárové číslo DECANTER-a (r. 2021), kde sa vo výbere "25 vzrušujúcich vín v cene do 20 libier, ktoré sú dostupné na britskom trhu," umiestnil aj Cabernet Sauvignon Blanc 2018 od Martina Pomfyho (90/100 bodov). Srdečne blahoželáme a tešíme sa, že ďalší slovenský vinár opäť zviditeľnil Slovensko na svetovej mape vína.

"Ani sme nevedeli, že Decanter vybral naše víno do hodnotenia." - okomentoval tento úspech pre náš portál pán Pomfy - "V Británii je to najhodnotnejšie médium, ktoré prísne hodnotí a následne odporúča vytipované vína na predaj.  Dvojnásobne ma teší fakt, že Cabernet Sauvignon blanc u nás patrí k cenovo najdostupnejším vínam. Som rád aj tomu, že sme pred niekoľkými rokmi úplne zmenili spôsob výroby vín a práve preto dnes viem, že je to jediná cesta ku kvalite. Nadšenie a láska k vinohradom a vínu nás vo firme ženie vpred. Na každom víne vo vinárstve sa podpisujú každodenne všetci naši zamestnanci, ktorým úprimne za to ďakujem."

 

A ako vníma vybrané víno priamo vinár? 

Cabernet Sauvignon blanc 2018 je ovocné, aromatické víno, v ktorom môžeme spozorovať zelenkavé tóny, citrusové plody, jemnú krémovosť a korenistosť. Chuť vína kopíruje jeho aromatický profil, pričom je šťavnaté a svieže. Hrozno sa zberalo pri nižšej sladkosti, čomu nasvedčuje nižší alkohol vo víne. Vyrábali sme ho citlivým spôsobom, bez prístupu kyslíku. Mladé víno ležalo viac mesiacov na materských kvasinkách v nerezovej nádobe. Chceli sme vyrobiť ovocné aromatické víno, ktoré sa bude dobre piť hlavne v letných mesiacoch, ale aby aj pri nižšom alkohole malo potenciál aspoň na tri roky. Naše vína je ideálne degustovať až druhým rokom, čo nie je typické pre slovenský trh. Vína "neurýchľujeme", svoj charakter ukazujú až v ďalších rokoch po vyzrievaní vo fľaši. 

Žiaľ, tento Cabernet Sauvignon blanc 2018 už u nás vo vinárstve nenájdete, rovnako aj nasledujúci ročník. Máme totiž malú produkciu a preto je ich treba hľadať u obchodníkov. Slovenský trh s vínom nefunguje ako vo svete, nezameriava sa na archívne vína. V zahraničí je bežné, že obchodník s vínom nakúpi vína na sklad a počká, kým sú vhodnejšie na pitie. Preto v Británii až teraz začali pracovať s bielymi vínami ročníka 2018.

zdroj / foto: Decanter 

 

Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.