10 tipov na darčeky pre milovníkov vína

december 17, 2019 06:14 · 5 minút čítania

Či sa nám to páči alebo nie, darčeky k Vianociam patria rovnako ako kraslice k Veľkej noci. A to aj napriek tomu, že radi a často opakujeme opak. Vhodne zvolený darček poteší obdarovaného aj darujúceho. Veď radosť v očiach blízkych je skvelým zadosťučinením za našu námahu pri jeho vymýšľaní a zháňaní.

Niekedy je to úloha naozaj neľahká. O poznanie lepšie sme na tom, ak majú naši blízki nejaké špecifické hobby. A ak je týmto hobby víno, potom je možností neúrekom.

Možno je to kamarátka, ktorá miluje sekty, alebo otec, ktorý rád ochutnáva červené víno, či sesternica, ktorej spraví radosť jemné ružové. Pre milovníkov vína je pitie vína obrad, a preto im tematické vychytávky určite spravia radosť.

Tu sú naše tipy:

1) Sklenené poháre či karafy sú komoditou, ktorých nikdy nie je dosť. Veď platí, že každé víno potrebuje ten správny kalich, aby odhalilo svoje najkrajšie tóny. A navyše tento darček viete ozvláštniť a personifikovať prekrásnym pieskovaním. Kombinácia jemného skla a vkusného dekoru dovolí vyniknúť farbe vína a pozdvihnúť podávanie vína na vyššiu úroveň. Veľa inšpirácie nájdete na www.gastroglass.sk.

2) Vývrtka je veľmi dôležitá, pretože bez nej len ťažko otvoríme fľašu. Avšak aj tak jednoduchá pomôcka môže poriadne potrápiť ak nefunguje tak ako má. Je tu však jedna, ktorá funguje na 100%. Je to patentovaná vývrtka Pulltap's od značky Pulltex. Nenechajte sa odradiť jej jednoduchosťou, jedná sa totiž o celosvetovo najpoužívanejšiu vývrtku a prvú voľbu profi somelierov.

3) Samotné víno je skvelý darček. Či už viete, aké víno obľubuje obdarovaný, alebo to môže byť fľaša zvláštneho a neobvyklého vína ako pozvanie na ochutnanie. Vínotéka CHATEAU-VIN ponúka nepreberné množstvo vín z celého sveta a samozrejme aj naše, slovenské vína. Nájdete tu všetky druhy vín či odrôd. Milovníci slovenských vín si môžu vybrať vína z nových odrôd ako Dunaj, Rimava, Hron či Mília. A tí, čo chcú ochutnať vína od celebrít, si môžu vybrať vína napríklad od Stinga či Pierra Richarda. Vždy poteší aj poukážka na nákup vína.

4) Zaujímavým darčekom môže byť aj balenie šampanského so šabľou na sabráž, nakoniec Silvester sa blíži.

6) Praktickým darčekom je aj nevšedný box na fľašu vína, z ktorého vznikne stojan na uskladnenie piatich fliaš vína.

6) Vinárske podujatia sú skvelou príležitosťou na ochutnávanie rôznych druhov vín. Ideálne v spoločnosti svojich blízkych alebo priateľov. Takže darčekovou poukážkou na otvorené pivnice alebo festival vína určite žiadneho vínomilca neurazíte.

7) O víne sa napísalo už veľa kníh, encyklopédií  či sprievodcov. Mnohé z nich obsahujú veľmi praktické informácie napr. o tom, aké víno sa hodí k akému jedlu, ako si vybrať to správne víno v obchode, alebo ako víno doma skladovať. Zaujímavé knihy s touto tématikou nájdete napríklad v Martinuse.

8) Cestovať, spoznávať iné krajiny a pritom ochutnávať miestne jedlo a víno. To znie skoro ako splnený sen však? A váš darček môže prispieť k splneniu takéhoto sna. Cestovná kancelária Wine Wave Travel organizuje rôzne druhy vínnych ciest, kurzov a degustácií a ponúka aj darčekové šeky. Skvelá možnosť, ako sa netrápiť presným výberom a termínom, avšak prispieť k prežitiu krásnych chvíľ.

9) Viete, že existuje pohár na víno v tvare dámskej lodičky? Nepovieme vám, ako sa z neho pije, avšak obdarovaný sa určite bude snažiť z tohto pohára napiť, tak nám potom môžete napísať jeho skúsenosť.

10) Viete si predstaviť lano ako držiak na víno? Je to zaujímavá vychytávka, pretože fľaša v ňom pevne drží a vyzerá, že je položená len tak, vo vzduchu. Toto je rozhodne vtipný a netradičný darček.

Na trhu teda nájdete naozaj veľmi veľa možností, ako fanúšikov vína potešiť. Veríme, že sme vás aj našimi tipmi inšpirovali.

Prajeme vám krásne vianočné sviatky plné pohody, radosti a veľa darčekov pod stromčekom.


text: Ivana Čopová

Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.