Martin Pomfy – MAVÍN

Nechcem robiť najlepšie víno na svete za každú cenu. Chcem robiť a robím najlepšie víno aké sa urodí v našich vinohradoch. Tam totiž vzniká potenciál nového ročníka a mojou úlohou je len nepokaziť to 🙂
Moderná technológia musí slúžiť prírode rozvinúť jej kvalitu. Dalo by sa veľa napísať o inovatívnych technológiách, ale kto by chcel čítať toľké teórie.
Víno potrebuje čas a my mu ho dáme. To, čo v niektorých veľkoprodukciách dokážu za dve hodiny, u nás trvá niekoľko týždňov. Moderná vinifikácia bielych vín pri nízkych teplotách v nerezových tankoch dodáva vínam z našej oblasti sviežosť a bohatú aromatiku. Ležanie na kaloch ich robí bohatšími. Celkový charakter červených vín dotvára vyzrievanie v drevených sudoch, či už veľkolitrážnych alebo v klasických – barrique.
 Mikrooxidácia a pomalé vyzrievanie je kľúčovým procesom pre kvalitu našich červených vín.

VINOHRADNÍCTVO
Môj život je prepojený s pestovaním hrozna a dorábaním vína. Preto som s postupom času pochopil, že ak chcem tvoriť tradície pre ďalšie generácie, musím mať vlastné vinice. Kvalitné víno sa rodí vo vinohradoch.

Malokarpatská vinohradnícka oblasť:
Nájsť ideálne vinice v tejto oblasti a vdýchnuť im nový život ma stálo nadľudskú energiu, ale výsledok stojí za to. Staré vinice v podhorských lokalitách mi dávajú jedinečnú príležitosť pestovať tradičné malokarpatské odrody. Kamenistá a hlinitá pôda z malou prímesou piesku, alebo drobných riečnych kamienkov dáva vínam hĺbku a minerálny tón.

Južnoslovenská vinohradnícka oblasť:
Kopcovitý terén pri obci Rúbaň ma očaril so svojími vinohradmi, ktoré patria medzi najstaršie na Slovensku. Juhozápadná orientácia, hlinito-pieščito-vápenatá pôda, staré hlboko zakorenené vinice ponúkajú vínam väčší rozmer a minerálny charakter. Ťažko by som hľadal lepší vinohrad v našom regióne.

V mierne kopcovitom teréne so severozápadnou orientáciou pri Novej Vieske je pôda veľmi rozmanitá, ílovito-piesčito-vápenatá. Keďže sa rád pozerám do budúcnosti, tak som okrem starých vinohradov vysadil aj burgundské a jedinečné slovenské odrody od prvej dámy slovenského šlachtenia, Doroty Pospíšilovej. Už teraz sa teším na rôznorodé vína s hĺbkou a minerálnym tónom.