ELESKO

Už od roku 2009 vyrába vinárstvo ELESKO kvalitné prémiové vína výlučne z vlastnej úrody hrozna, ktoré pestuje v Malokarpatskej a Tokajskej oblasti. V jednom z najmodernejších wine parkov v strednej Európe kombinujeme tradičné postupy výroby s najmodernejšími technológiami.

„Obyčajné veci robíme neobyčajne dobre.“

Filozofia zakladateľov spoločnosti sa odráža i v úspechoch prémiového vína ELESKO, ktoré dosahuje každoročne na medzinárodných i slovenských výstavách a súťažiach tie najvyššie ocenenia. Unikátny koncept zahŕňa galériu moderného umenia a vynikajúcu reštauráciu s unikátnou gastronómiou.

TECHNOLÓGIE

Vinárstvo ELESKO je súčasťou jedinečného projektu investičnej skupiny Eastfield. Jednotlivé stupne technológie zahŕňajú najnovšie technické i technologické poznatky moderného spracovania hrozna a výroby vína. Celá filozofia výroby je podriadená kvalite výsledného produktu. Vo vinárstve sa vyrábajú vína, ktoré sú charakterizované vysokou úrovňou senzorickej skladby s dôrazom na terroir danej lokality. Ide o výrobu produktov európskych rozmerov.

ELESKO je líder v technológiách a inováciách

Moderné a inovatívne technologické postupy vychádzajú z najprogresívnejšieho parku strojov, liniek a zariadení od najlepších výrobcov vinárskej techniky. Pre potreby riadenia a kontroly hotových výrobkov spoločnosť disponuje komplexným analyzátorom, vhodným pre posudzovanie chemického zloženia muštov i vín. Všetky miestnosti výrobného závodu sú klimatizované, je v nich zabezpečená výmena čistého vzduchu a taktiež jeho optimálna a požadovaná vlhkosť.

Premyslená koncepcia výstavby a fungovania vinárskeho závodu spoločnosti ELESKO, rešpektujúc jej rozsah, kvalitatívnu a inovatívnu štruktúru technologického parku, nemá v súčasnosti na Slovensku konkurenciu.

Jedinečnosť ELESKO vín spočíva najmä v kombinovaní rôznych klonov vybranej odrody. Práve kombináciou ovocného štýlu s elegantnejším minerálnym, docielime vysokú kvalitu a príťažlivosť vína, pričom uvedené postupy pomáhajú vyrovnávať aj rozdiely v jednotlivých ročníkoch.

ELESKO dokáže milovníkom kvalitných vín každoročne ponúknuť vyrovnanú produkciu bez kvalitatívnych výkyvov. Pri väčšine odrôd má vo svojich rozsiahlych vinohradoch vysadené dva až štyri rôzne klony, pričom niektoré z klonov sú mimoriadne vzácne a v okolitých krajinách temer nedostupné.

Strážca Viníc – kameň ELESKO

Symbolom a strážcom viníc ELESKO je monumentálna travertínová socha, pomenovaná podľa stredovekého strážneho slovenského hradu. Požehnané ELESKO vinice stráži a chráni kameň v tvare Božieho oka. Nájdete ho priamo vo viniciach Malých Karpát neďaleko obce Vištuk (pri Modre).

MALOKARPATSKÁ OBLASŤ

V súčasnosti vlastní spoločnosť ELESKO v Malokarpatskej oblasti 110 hektárov nových viníc, ktoré patria k jedným z najkrajších na Slovensku. Používame najprogresívnejšie a najmodernejšie techniky pestovania hrozna, obrábania viníc i spracovania hrozna. Pri pestovaní viniča sa snažíme dosiahnuť súlad s pôdou, vegetáciou a živočíšnymi druhmi, dbáme na ekológiu a životné prostredie.

Do základnej odrodovej skladby sú zaradené aj tzv. globálne odrody, ako sú Sauvignon, Chardonnay, Pinot gris, Gewürtztraminer, Pinot noir a Merlot. Svoje zastúpenie majú aj „lokálne“ odrody viniča, akými sú Rizling rýnsky, Frankovka, Zweigeltrebe, či Alibernet. Sme často oceňovaní za najväčšiu výsadbu„novošľachtencov“ na Slovensku, v odrodách Pálava a Dunaj.

TOKAJSKÁ OBLASŤ

V Tokajskej vinohradníckej oblasti pôsobí spoločnosť ELESKO v katastrálnom území Malá a Veľká Tŕňa. Vinice spoločnosti ELESKO sú súčasťou najznámejšieho tokajského honu u nás – Lastovičie. V nadväznosti na tradície pestovania tokajských odrôd, ELESKO na upätí Zemplínskych vrchov vysadilo približne 15 hektárov viníc. V oblasti Tokaja sa nachádzajú krásne vinohrady Furmintu (4,67 hektára), Lipoviny (4,29 hektára), Muškátu žltého (3,19 hektára) a Zety (3,07 hektára).

Zeta je pomerne nová odroda vyšľachtená v roku 1951. Vznikla skrížením Bouvierovho hrozna s Furmintom a poskytuje voňavé, harmonické, plné vína s jemnými kyselinami, ktoré zrením ubúdajú. Zeta je náchylná na napadnutie botrytídou, ktorá pri priaznivom počasí umožňuje tvorbu cibéb a zlepšuje kvalitu vína (pozn. Cibéby sú dôležité pre výrobu Tokajských výberov (putňových vín)).