Znovu oživenie tradície domáceho vína vo Vajnoroch

— Ján Vošček

marec 18, 2024 10:00 · 3 minúty čítania

Bratislavská mestská časť Vajnory sa pýši veľkým kultúrnym a prírodným bohatstvom. Niekedy sa však zdá, že náš vzťah k tomuto bohatstvu je omnoho chudobnejší. Svedčia o tom práve Vajnorské vinohrady, neraz končiace ako skládky odpadu, alebo ako opustené lukratívne pozemky vhodné na výstavbu, ako sa to deje v susednej Rači.

Názov Vajnory vychádza z nemeckého pomenovania obce „Weinern“, písomne doloženého už v roku 1307. V minulosti vinohrady slúžili ako zdroj obživy pre celé rodiny. Neskôr prešli do rúk štátu, aby sa napokon dostali späť do rúk jednotlivcov. Mnohí však medzitým vzťah k pôde a k vinohradníctvu stratili. A tak ich záchrana leží na pleciach zanietencov (,,šialencov") prípadne tých, ktorí oprášili rodinnú tradíciu a pustili sa znova do náročnej práce.

Vajnorský vinohradnícky spolok – Via Vitis sme partička ľudí (občianske združenie - dobrovoľníci), ktorým nie sú vinohrady a dedičstvo našich otcov ľahostajné. Rozhodli sme sa zachrániť to, čo iní, ktorí sa o to starali doteraz, zahodili a nechali napospas osudu.

Cieľom nášho spolku je napomáhať trvalému rozvoju vinohradníctva a vinárstva ako súčasti nášho prírodného, kultúrneho a historického dedičstva vo Vajnoroch. Keď sme prišli začiatkom roku 2021 do Vajnorských vinohradov, tak sme s hrôzou zistili, že ich stav je viac ako zúbožený. V danom momente neostávalo nič inšie ako si vyhrnúť rukávy a pustiť sa do čistenia zarastených opustených vinohradov.

Po roku tvrdej ručnej práce v zachraňovanom vinohrade, aj za pomoci mnohých dobrovoľníkov, sme sa rozhodli, že verejnosti odprezentujeme naše prvé vínka zo znovu oživených vinohradov. Chceli sme, aby videli (aj okoštovali), že to má význam a hlavne, aby sme im ukázali, že stará tradícia domáceho vína vo Vajnoroch je stále živá. Naša prvá prezentácia sa uskutočnila v roku 2022 a nazvali sme ju Vajnorská vínna muška (viac info: https://www.viavitis.sk/18431/vajnorska-vinna-muska) Jej úspechom bolo, že sa ku nám pridali ďalší nadšenci, ktorí sa rozhodli nám napomáhať pri udržiavaní tejto tradície.

Tento rok je to už tretí ročník, na ktorý pozývame všetkých milovníkov a podporovateľov drobného domáceho vinárstva, aby sa osobne presvedčili o kvalite vína, ktoré sa podarilo urobiť spolkovým vinárom z ročníka 2023. Preto všetkých srdečne pozývame na akciu Vajnorská vínna muška 2024, ktorá sa uskutoční 23.3.2024 od 17.00 hod vo Vajnoroch v kaviarni Dobrá Lipa na Roľníckej ulici 242. Viac informácii sa môžete dozvedieť na našom webe: https://www.viavitis.sk/novinka/80619/vajnorska-vinna-muska-2024

Tešíme sa na všetkých, ktorí navštívia túto akciu a ktorým nie je ľahostajný osud Vajnorských vinohradov neďaleko Bratislavy. Lebo ako sa spieva v jednej z vajnorských ľudových pesničiek: ,,Kde sa dobré vínko rodí, tam sa ľuďom dobre vodí...“ My veríme, že nebudeme o tomto iba spievať, ale aj to skutočne žiť.

Za Vajnorský vinohradnícky spolok – Via Vitis napísal Milan Kodnár, predseda spolku. Kontakt: 0905424872, email: viavitisvajnory@gmail.com

Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.