Za vínom do Šenkvíc 2022

marec 16, 2022 09:00 · 6 minút čítania

Spolok vinárov a vinohradníkov v Šenkviciach vás pozýva na 11. ročník podujatia ZA VÍNOM DO ŠENKVÍC.

Termín: 30. apríl 2022 od 12:00 – 22:00 hod.

Podujatie Za vínom do Šenkvíc je určené pre všetkých milovníkov poctivého slovenského vína, ktorí ocenia priateľskú atmosféru v čarovnej vinohradníckej obci Šenkvice. Svoje víno, pivničky, výrobné a prezentačné priestory vám predstaví 30 vinárov na viac ako 20-tich ochutnávkových stanoviskách. A aj tento rok budete mať príležitosť spoznať začínajúce, malé, stredné aj veľké vinárstva Malokarpatského kraja a nahliadnuť do ich priestorov, ktoré sú pre verejnosť počas roka neprístupné.

Čaká vás aj bohatý program plný zážitkov. Môžete sa tešiť na tradičnú slovenskú kuchyňu s ochutnávkou miestnych špecialít podľa receptúr starých šenkvických babičiek, jazdy na konskom koči, tombolu s bohatými vinárskymi cenami, súťaž o najlepšie vinárstvo podujatia a samozrejme, na vašu obľúbenú šenkvickú muziku. Pre veľký úspech na predošlých ročníkoch vás budú tento rok na podujatí sprevádzať až tri kapely.

VÍNO GARANTOVANÉHO PÔVODU (VGP)

Tento rok bude podujatie obohatené špeciálnou novinkou. Budete na ňom môcť ako prví na Slovensku ochutnať vína, ktoré budú niesť označenie VÍNO GARANTOVANÉHO PÔVODU (VGP) - teda výsledok rovnomenného projektu, na ktorého pilotnú realizáciu sa podujali práve šenkvickí vinári.

 „Hlavným cieľom VGP je propagácia slovenského vína vyrobeného výlučne zo slovenského hrozna a zlepšenie jeho vnímania na domácom trhu.“ – vysvetľuje Ivan Záleský, autor projektu a prevádzkovateľ portálu KamZaVinom.sk – „Idea takejto pomoci slovenským vinárom vznikla počas prvej vlny „korony“, kedy sa naplno začali prejavovať odbytové problémy hlavne menších slovenských vinárov. V oblasti vína a jeho marketingu sa pohybujem už vyše 10 rokov a pri debatách s vinármi som spoznal mnohé problémy, ktoré ich trápia. Jedným z nich bol aj dovoz lacných vín zo zahraničia, ich nedostatočná kontrola, a s tým spojená a neriešená hrozba falšovania slovenského vína. Prišiel som preto s nápadom, ako tento problém eliminovať a ešte to aj využiť pri propagácii poctivých slovenských vinárov.“

Projekt VÍNO GARANTOVANÉHO PÔVODU prináša novú značku garancie pôvodu a transparentnosti pôvodu hrozna pomocou moderných technológií - konkrétne pomocou blockchainu. Zameriava sa na dve fázy monitorovania vzniku vína. V prvej na samotnú surovinu – hrozno, z ktorej je dané víno vyrobené, kto ho vypestoval, kde, v akom objeme a komu bolo odovzdané na spracovanie. V druhej fáze sa táto surovina spojí s konkrétnym vinárom a vyrobeným vínom. Zvlášť je teda monitorovaný výsledok práce vinohradníka a zvlášť vinára. A na celý tento proces dohliada dôverník, osoba poverená vinárskym spolkom, ktorá je jedným z dôležitých garančných prvkov projektu.

Viac o projekte VÍNO GARANTOVANÉHO PÔVODU >>

Náš tip: Vinohradnícky náučný chodník

Staňte sa vínnym turistom a navštívte prehliadku vinohradníckeho náučného chodníka, kde si môžete pozrieť 30 tradičných a novošľachtených odrôd viniča hroznorodého. Súčasťou náučného chodníka je aj ukážka vývoja systémov rezu a vedenie viniča. Celkovo je v 15 radoch vysadených 240 sadeníc. Náučný chodník sa nachádza v blízkosti sídla miestneho vinárskeho spolku a obecnej vinotéky na adrese: Chorvátska ulica 105, Šenkvice.

Vstupenky

  • Prvých 100 vstupeniek zakúpených na webstránke podujatia www.zavinomdosenkvic.sk bude  v ponuke za zvýhodnenú cenu 25€ od 15.3. do 3.4.2022.
  • Od 4.4.2022 do 17.4.2022 si môžete zakúpiť vstupenky za zvýhodnenú sumu 27€.
  • Od 18.6.2022 platí štandardná cena vstupenky 29€.

V cene vstupenky je zahrnutá degustačná taštička s katalógom vinárov, 40 ks degustačných kupónov, 2 ks bonusových lístkov na nákup vína v hodnote 8€ a neobmedzená kyvadlová doprava medzi jednotlivými ochutnávkovými stanoviskami.

Predpredaj vstupeniek je realizovaný prostredníctvom portálu www.ticketportal.sk, www.wisomm.com a na webovej stránke podujatia zavinomdosenkvic.sk.

Podujatie sa pripravuje v súlade s aktuálnymi nariadeniami Úradu verejného zdravotníctva SR. Vzhľadom na preventívne opatrenia v súvislosti s COVID-19 je do predaja uvoľnených maximálne 750 vstupeniek.

Doprava

Doprava na podujatie je individuálna. Aby ste si mohli vychutnať všetky slasti, ktoré vám podujatie ponúka, odporúčame využiť dopravu vlakom alebo autobusom. Aktuálny cestovný poriadok nájdete na stránke www.cp.sk. Medzi ochutnávacími stanoviskami je zabezpečená bezplatná kyvadlová doprava minivanmi a vláčikom Blaváčikom.


O Spolku vinárov a vinohradníkov v Šenkviciach
Občianske združenie, ktoré zastrešuje viac ako 30 aktívnych členov z radov vinárov, vinohradníkov a priateľov vína. Hlavným cieľom činnosti spolku je rozvoj a udržiavanie vinárstva a vinohradníctva v Šenkviciach. V rámci svojej činnosti organizuje viaceré vinárske podujatia – najvýznamnejším je Za vínom do Šenkvíc. Okrem iného sú to letné sobotné ochutnávky vín, Deň burčiaku, nominačná výstava vín, semináre pre svojich členov, vinárske zájazdy do rôznych kútov Európy ako aj pravidelná séria hodnotení zdravotného stavu vín členov spolku.


Podujatie pre vás pripravuje Spolok vinohradníkov a vinárov Šenkvice v spolupráci s Kultúrnym a informačným strediskom a Obecným úradom Šenkvice. Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.