Výzva slovenským spotrebiteľom na kúpu domácich slovenských vín a záchranu vinohradov

október 15, 2020 15:00 · 3 minúty čítania

Cech vinárov a vinohradníkov Slovenska si uvedomuje závažnosť situácie s druhou vlnou pandémie COVID-19 a jej dopadu na zdravie obyvateľov. Z dôvodu uzavretia hotelov, reštaurácii a vinoték od 15. októbra sa viacerí slovenskí vinári a vinohradníci dostanú do existenčnej krízy. Dovoľujeme si týmto apelovať na slovenských spotrebiteľov, aby v najbližších týždňoch uprednostili nákup slovenských domácich vín, pred zahraničnými. Podpora od slovenských domácich spotrebiteľov je pre nás poslednou možnosťou ako dať mzdu našim zamestnancom a zachovať rodiace vinohrady, ktorých každoročne ubúda. Slovenským vinárom a vinohradníkom nebola do dnešného dňa poskytnutá žiadna "COVID podpora", ako tomu bolo v iných členských krajinách EÚ. Obrátiť sa s prosbou na slovenských spotrebiteľov, aby uprednostili v najbližších mesiacoch nákup slovenských vín pred zahraničnými je pre nás posledná možnosť.

Tri dôvody prečo uprednostiť slovenské vína pred zahraničnými:

1) Preferencia slovenských vín, pred zahraničnými, samotnými zákazníkmi pomôže domácej ekonomike, zachovaniu pracovných miest vo vinohradníctve, záchrane vinohradov a v malej miere dokáže vinárom vykompenzovať chýbajúcu pomoc od štátu.

2) Starostlivosť o vinohrady a víno je nutné neustále, inak sa trvalo znehodnotia. Pivnice slovenských vinárov sú preplnené a každý ročník vína si vyžaduje každodenné investície. Výmera slovenských vinohradov sa každý rok zmenšuje. Likvidáciou vinohradov neprídeme len o slovenské hrozno a víno. Stratí sa kus slovenskej identity, remeslá, kultúrne bohatstvo. Stratí sa to, čo naši predkovia stáročia budovali.

3) Slovenskí vinári majú pivnice plné minuloročného vína a nové vína nemajú po jesennej oberačke kam uskladniť. Viaceré slovenské vína dosahujú svojimi parametrami svetovú kvalitu. Je škoda, ak slovenský spotrebiteľ uprednostňuje neznáme zahraničné vína pochybnej kvality, pred slovenskými. Kým sme sa nestihli ekonomicky pozviechať z prvej vlny pandémie COVID-19, druhá vlna na nás udrela plnou silou. Aj z tohto dôvodu si dovoľujeme apelovať na slovenských spotrebiteľov, aby v najbližších týždňoch uprednostnili nákup slovenských vín pred zahraničnými a pomohli nám prekonať toto náročné obdobie.

Chápeme nutnosť prijatých vládnych opatrení. Situácia je vážna a komplikovaná pre celé Slovensko. Ak si navzájom pomôžeme, dokážeme to spoločne zvládnuť.

Pripite si na zdravie našim slovenským vínom. Veríme, že vám bude chutiť, každá predaná fľaša vína, sa počíta. Ďakujeme.


<< späť na tlačové správy
 
 
Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.