Vínna špacírka v Banskej Štiavnici (14.–16.11.2015)

október 9, 2015 09:12 · 3 minúty čítania

Región Banská Štiavnica a ViNOCENTRUM Banská Štiavnica Vás pozývajú na Vínnu špacírku 2015, ktorá je degustačnou prechádzkou po tajomných zákutiach Banskej Štiavnice, ktoré nie sú návštevníkom bežne prístupné. Staré štôlne schované za fasády historických budov, klenbové pivnice a uzavreté dvory tvoria 7 vínnych zastávok, kde budete môcť ochutnať prémiové vína za prítomnosti vinárov. Cieľom Vínnej špacírky nie je kvantita, ale lokálny pôvod a jedinečnosť vín. Všetky zúčastnené vinárstva pochádzajú z vinohradníckych oblastí, ktoré sú od Štiavnice vzdialené do 100 km. Ich spoločným cieľom je zachovanie autentického vinohradníctva a vinárstva. Zastúpené sú Tekov, Strekov, Poiplie a Pohronie. Vinohrady sú vysadené na sopečnom podloží mohutného štiavnického vulkánu a dávajú vínku špecifickú chuť. Doplnkom sú zahraniční hostia, malí producenti prírodných vín z Talianska a bulharské vinárstvo Terra Tangra.


Vzhľadom na jedinečnosť priestorov, v ktorých sa festival uskutoční, je kapacita návštevníkov limitovaná. Do predaja je uvoľnených 444 lístkov a po skúsenosti z minulého roku vám odporúčame rezervovať si vstupenky vopred. To platí aj pre nedeľný program, kapacita ochutnávky Odrody sveta aj Vraždy v Kachelmane je obmedzená na 50 miest. Cena lístka na koštovku (sobotu) je 30,- €. V cene lístka je jedna degustačná vzorka z každého prezentovaného vína (100 vín), kupóny na nákup vína v hodnote 15,- €, pohár s držiakom, taška na víno a vínny pas. Predpredaj sa spustí 10.10.2015 na stránke www.stiavnicavino.sk a potrvá do 10.11.2015.


- - - - - - - - - - - - 


Prvá špacírka (2014) sa stretla s dobrým ohlasom, preto pokračujeme v nastolenej dramaturgii vín. Pribudnú 2 vínne zastávky, zopár vinárov a zahraniční vinári z Talianska s ponukou prírodných vín. Oproti minulému roku sme posilnili gastronomickú časť, a to v rozmanitosti aj kvalite. Ochutnať môžete lokálne výrobky, aj rešpektovaných šéfkuchárov. Štiavnica je krásne a jedinečné mesto, bola by škoda nevychutnať si ho. Preto organizátori zostavili zaujímavý doplnkový program aj na nedeľu. Zaujímavého hosťa našli v Nemecku. Pán Sebastian Oberbillig z vinárstva Deutschherrenhof v najstaršom meste Nemecka Trier prinesie rozprávanie o rizlingoch a ochutnávku vín z desiatich vinárstiev z oblasti Mosely, rodiska kráľovských rizlingov. Bude prvým v programovej línii Odrody sveta, kde každý rok predstavíme inú výnimočnú odrodu a lokalitu. Raritou je Bytová reštaurácia LOCK-AL. Koncept jedla, ktoré pripravujú nie profesionálni kuchári, ale nadšenci pre dobré jedlo a víno pre pár osôb vo vlastnom byte, je v západnej Európe rozšírený, ale v Štiavnici bude mať premiéru. Nie len jedlom a pitím je človek živý. V nedeľu nás čaká aj Vražda v Kachelmane, jedinečná kombinácia divadelného predstavenia a zážitkovej gastronómie, ale aj ďalšie kultúrne a gastronomické aktivity. Pre najvytrvalejších je v pondelok prichystaný výlet do Pivnice BRHLOVCE, malého butikového vinárstva, ktoré sídli v skalných obydliach.

Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.