Víkend račianskych frankoviek a ružových vín 2023

jún 12, 2023 09:00 · 2 minúty čítania

Po úspešnom nultom ročníku je tu pozvánka na II. Víkend račianskych Frankoviek a ružovych vín, ktoré sa uskutoční 16. a 17. 6. 2023 od 16:00 hod. vo Vínnej záhrade Koloničovej kúrie na Nám. A. Hlinku 4 v Rači. Na podujatí budete môcť ochutnať vybrané vína výlučne z račianskych vinohradov.

V stredoveku zvolával Prešporský richtár na sv. Urbana (25. mája) zasadnutie mestskej rady, ktorej členovia posudzovali kvalitu červeného vína z Prešporka a Račišdorfa. Na základe tejto udalosti si chceme uctiť túto vynimocnu odrodu.

Odroda viniča hroznorodého Frankovka sa začala pestovať na svahoch bratislavskej lokality Vinohrady, ale najmä v Rači od začiatku 18. storočia pod názvami Lampart, Limburské a v Rači Frankula.

V roku 1875 určila Medzinárodná ampelografická komisia vo francúzskom Calmare jednotný názov Blaufränkisch (v slovenskom preklade Frankovka modrá).

Račianska Frankovka dostala v roku 1767 od cisárovnej Márie Terézie dispozičné právo, ako privilegovaný nápoj, ktorý sa dodával na kráľovský dvor vo Viedni. Podľa archívnych dokumentov sa to stalo vďaka tomu, že račiansky farár Radochányi daroval cisárovnej súdok račianskej Frankovky. Víno jej vraj tak prospelo, že Račanom zľavila časť dane z vína a farára obdarovala.

Aj novodobí lekári považujú červené víno, ktoré obsahuje zlúčeninu resveratrol, za nápoj dobre pôsobiaci na ľudí so srdcovými problémami a pri miernom pití môže znížiť riziko infarktu. Niektorí lekári ho uznávajú aj ako antioxidačný nápoj s protirakovinovými účinkami.

Vy budete môcť počas víkendu ochutnať nielen červené vína z Frankovky modrej, ale aj vybrané lokálne vína rosé z ďalších odrôd (Alibernet, Cabernet Sauvignon, Neronet, či Rulandské modré atď.)

Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.