Tipy pre fanúšikov vína: Ako sa nezblázniť počas koronavírusu

apríl 14, 2020 05:18 · 4 minúty čítania

Stav, ktorý v posledných týždňoch prežívame, si ešte začiatkom roka nikto z nás nevedel ani len predstaviť. Ešte prednedávnom sme chodili na degustácie vína, tešili sa z otvorených pivníc vinárov či festivalov vína.

Tomu je pre túto chvíľu koniec. Hoci sa v poslednom období začínajú objavovať aj pozitívne správy, ktoré sú prísľubom návratu k normálu, zatiaľ nám nezostáva nič iné, ako čakať. Podujatia sa rušia, alebo v tom lepšom prípade presúvajú na neskorší termín.

Prijali sme výzvu „Zostaň doma“ (#zostandoma), popíjame domáce zásoby vína a dychtivo sledujeme správy. Čakáme, kedy sa to celé skončí.

Ako však hovorí klasik, nikdy netreba však vešať hlavu. Je na každom z nás, aby sme sa pokúsili na situáciu pozrieť tak pozitívne, ako je to len možné. Veď práve pobyt doma nám často dáva priestor vyskúšať a vykonať všetko to, na čo sme doteraz nemali čas. Aj my sme sa pokúsili nájsť zopár tipov na aktivity, ktoré nám - fanúšikom vína môžu spríjemniť život a udržať si potrebnú mieru pohody a duševného zdravia 😊. Tu je zopár tipov:

Čas na trochu kreativity

Ak sa už naozaj nudíte a v chladničke vám trčí nedopité červené, môžete vyskúšať svoj umelecký talent. Najmä červené vína s vysokým obsahom farbív (tzv. farbiarky), ako napríklad Alibernet či Neronet, sa dajú krásne použiť na maľovanie. Fungujú podobne ako akvarely a vy si tak môžete zadovážiť originálnu spomienku na toto obdobie. Viac sa dozviete v našom článku >>

Čas na vzdelávanie

Aj deti musia v tomto období plniť svoje školské povinnosti, tak sa pokúste tento čas využiť s nimi a naučiť sa o víne niečo nové. A siahnuť môžete aj po článkoch na našom webe:

Odporúčame sledovať aj rôzne online kurzy s vinárskou tematikou - napr. na webstránke Slovenskej vinárskej akadémie v Pezinku >>

Pre pokročilejších milovníkov vína je tu aj výber z kníh o víne >>

Čas na netradičnú ochutnávku

Hoci sú verejné degustácie na túto chvíľu pasé, radosti zo spoznávania nových chutí sa nemusíte celkom vzdávať. Zvládnete to s našou pomocou aj doma. Máme pre vás niekoľko degustačných balíčkov, ktoré si môžete objednať, a ktoré vám vinári dovezú aj domov. Touto aktivitou zároveň priamo podporíte vinárske združenia a ich vinárov, ktorým chceme aj takto pomôcť v ich aktuálnej neľahkej situácii.

Čas na zábavu

Na obdobie karantény sme pre verných čitateľov KamZaVinom.sk pripravili veľký prehľad tých najlepších článkov, rozhovorov a zaujímavostí o víne >>

A zabaviť sa viete aj s naším vinárskym pexesom >>

Čas na veľké upratovanie

Nepochybujeme o tom, že ste už doma vydezinfikovali každý milimeter, no "nuda ako v Brne" môže poriadkumilovnosť posunúť ešte na ďalší level. Ak ste tak doteraz neurobili, môžete sa chvíľku zabávať s triedením a zoraďovaním fliaš vo vašej vinotéke – podľa ročníka, podľa cukornatosti, podľa akéhokoľvek kľúča, čo vám napadne. Okrem toho môžete poriadne vyumývať vínové poháre a sklo obecne.

Čas na spomienky

Ak máte to šťastie, že netrávite toto obdobie v totálnej izolácii a chcete si trochu spestriť program, môžete po večierke detí zaspomínať na študentské časy a zahrať si so spolutrpiteľmi, a samozrejme s obľúbeným vínkom, nejakú tú alkoholovú hru. Možností je neúrekom, nemusíte sa obmedzovať na hru na pravdu a fľašu. Stačí len popustiť uzdu svojej fantázii 😊


Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.