Slovenskí vinári a vinohradníci podpísali memorandum o spolupráci

december 9, 2020 08:32 · 3 minúty čítania

9. decembra 2020 sa v Malokarpatskom múzeu v Pezinku uskutočnilo stretnutie dvoch najväčších organizácií zastupujúcich záujmy slovenských vinohradníkov a vinárov na Slovensku. Na tomto stretnutí aj slávnostne Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska (ZVVS) spolu s Cechom vinohradníkov a vinárov Slovenska (CVVS) podpísali MEMORANDUM O SPOLUPRÁCI. Za ZVVS ho podpísal prezident Vladimír Mrva a za CVVS jeho predseda Miroslav Fondrk.

V memorande spoločne vyjadrujú znepokojenie nad súčasnou situáciou slovenských vinohradníkov a vinárov a deklarujú spoločnú vôľu pri spolupráci na jej zlepšovaní. Poukazujú na dlhodobo neriešené problémy vinárstva a vinohradníctva na Slovensku, podfinancovanie v porovnaní s okolitými krajinami a na v súčasnosti alarmujúcu situáciu spôsobenú pandémiou Covid-19, v dôsledku ktorej je vinársky sektor jedným z najviac postihnutých.

Za svoje priority si preto stanovili nielen zachovanie slovenského vinohradníctva, vinárstva a ich historických tradícií, ale dohodli sa aj na spoločnom postupe pri rokovaniach s ústrednými orgánmi štátnej správy. Výsledkom týchto rokovaní má byť získavanie podpory pre vinohradníkov a vinárov, ktorou by sa mohli zmierniť ekonomické dopady spôsobené pandémiou. V memorande sa tiež uvádza, že v záujme dosiahnutia spoločných cieľov sa obe organizácie zaväzujú prehĺbiť spoluprácu vo všetkých potrebných oblastiach, predovšetkým pri koordinovaní spoločných postupov, marketingu a podpory v oblasti vinohradníctva a vinárstva na Slovensku.

„Je dôležitá spolupráca všetkých vinohradníkov a vinárov naprieč celým Slovenskom, musíme komunikovať jednotne." - povedal po podpise memoranda Vladimír Mrva a dodal - "Chceme byť konštruktívny a prinášať riešenia a návrhy ako podporiť všetkých vinohradníkov a vinárov, bez rozdielu veľkosti malých aj veľkých, pretože každý svojou troškou prispieva k udržaniu tradície pestovania viniča a výroby vína.“ A Miroslav Fondrk z Cechu k tomu ešte doplnil - „Sme veľmi radi, že sa nám podarilo so Zväzom vinohradníkov a vinárov viesť konštruktívnu debatu a nájsť témy, za ktoré budeme spoločne bojovať. Tešíme sa a zároveň pripíjame na spoluprácu."

foto: CVVS

 

Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.