Oblastná organizácia cestovného ruchu MALÉ KARPATY pripravila edukatívnu kampaň, ktorá poteší najmä fanúšikov malokarpatských vín. Vďaka videám (od Marek Dvorak Photographer) zachytávajúcim rok z pohľadu vinárov sa dozviete o najdôležitejších prácach vo vinohrade a v pivnici, a presne tak, ako po sebe chronologicky nasledujú. Séria nesie názov "Z MALOKARPATSKEJ PÔDY" a ako prvé prináša videá o reze a viazaní viniča

Rez viniča

Rez viniča sa realizuje v období január až marec a určuje sa ním kvalita a množstvo úrody. Vinohradník rezom skracuje starú prebytočnú révu, pričom záleží na konkrétnej pestovanej odrode, koľko tzv. očiek (púčikov) ponechá. Robí sa ručne (klasickými alebo elektrickými vinohradníckymi nožnicami). Dôležité je správne načasovanie rezu - ideálne vtedy, keď pominú silné mrazy, ešte pred jarným prebúdzaním viniča. Je to aj istý druh umenia - rezom totiž dokážete rastline určiť, koľko energie má dať do samotného rastu a koľko do úrody hrozna.

Potvrdzuje to aj pán Bočko, vinár zo Šekvíc:
„Rezom viniča ovplyvňujeme výšku tohtoročnej úrody. Rez musí byť vykonaný v predjarnom období, čiže to sú mesiace január, február a marec, kým sa neoteplí a nezačne prúdiť miazga, ktorá by potom neskoršie spôsobovala slzenie viniča.“


Viazanie viniča

Druhou najdôležitejšou činnosťou po reze je vyväzovanie viniča. Musí sa urobiť pokým ešte očká "spia". Aby ich neobilo, lebo nové drevo síce ešte vyrazí aj z podočka, ale už nezarodí. A to je ďalšia ručná práca vinohradníka - viazacími nožnicami alebo kliešťami vyformovať vinič. Ohýba ho a vyväzuje, aby mal rovný kmienik a rovnomerne rozložené rodivé drevo. Nedovolí mu ťahať sa za slnkom, spútava ho opatrne k nosnému drôtu do oblúka tak, aby nezlomil ťažne.

"Vinič je vo svojej podstate liana, ktorá pôvodne rástla v lese, preto má tendenciu ťahať sa hore za slnkom." - dodáva vinár a vinohradník Daniel Šimonovič z Modry. - "Čiže, kebyže vinič nevyviažeme, tak najväčšia sila ide do očiek, letorasty by boli najsilnejšie, najviac by zarodili, no budúci rok by sme nemali z čoho strihať ani viazať. Viaže sa buď na vodorovný kordón, alebo ako to robíme my - do oblúku.“

Viazanie je dobré robiť až keď sa teplota ustáli nad bodom mrazu. Drevom začne naplno prúdiť miazga - pulzovať život a ľahšie sa ohýba. Nespútaný vinič musí vinohradník niekoľkokrát do roka skrotiť, aby získal kvalitnú úrodu. No ani potom nie je miesto na oddych. Po jarnej kultivácii pôdy treba ešte révu prihnojiť a ochrániť pred prezimujúcimi škodcami a chorobami. 

zdroj: OOCR Malé Karpaty
video: Marek Dvorak Photographer


Kúpou vína z Malokarpatského regiónu pomáhate vinárskym rodinám zachovávať vinohradnícko-vinársku tradíciu v najstaršej a najrozsiahlejšej vinohradníckej oblasti na Slovensku.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.