Rok z pohľadu vinára: oberačka, lisovanie hrozna a stáčanie vína

november 30, 2021 17:00 · 3 minúty čítania

V nasledujúcich videách, ktoré zachytávajú rok z pohľadu vinárov z Malokarpatskej oblasti, sa tentoraz zameriame na obľúbené oberačky, ako aj samotné spracovanie hrozna do podoby vína.


Oberačka

Rána vo vinici sa pri zbere hrozna môžu zdať idylické, ale faktom je, že pre vinára sa začína obdobie bezsenných nocí. Po boji s mračnami škorcov a vysokou zverou, ktorí bez pozvania hodujú na novej úrode, musí vinár dostať zrelé hrozno čím skôr do pivnice. A potom sa z nej mesiac, dva nepohne. Neustále mokrý a v gumákoch toho veľa nenaspí. Nič nemôže podceniť, hlavne hygienu nie. Nádoby, sudy, preše – všetko musí byť čisté. Kým hrozno prekváša, vinár z pivnice neodíde, vtedy sa totiž rozhoduje o všetkom.

"Chodíme oberať skoro ráno, aby hrozno nemalo vysokú teplotu, aby sme ho nemuseli schladzovať pri lisovaní, prešovaní."-  vysvetľuje Martin Motáček z modranského vinárstva Tri hony - "Tento rok je skvelá úroda, hrozno je zdravé. Jediný náš problém sú škorce, možno trochu vysoká zver. Okolo 11-stej sme už v pivnici a začíname spracovávať hrozno, aby sme ho čím skôr dostali do tankov, pretože cieľom je, aby neoxidovalo, aby sme získali kvalitný čistý mušt, z ktorého budeme ďalej robiť víno."


Lisovanie hrozna a stáčanie vína

Po oberačke musí vinár oddeliť bobule hrozna od strapiny, ktoré potom jemne pomleté alebo celé putujú do lisu. Získaný mušt nechá deň-dva v nerezovom tanku, aby sa usadil sediment. Čistý mušt potom oddelí od sedimentu a nechá kvasiť vo fermentačných nádobách. Priebežne ho ochutnáva, hodnotí cukornatosť aj obsah kyselín. Vinár je skutočným pánom celého procesu - do muštu môže pridať čisté kultúry vínnych kvasiniek a pri teplote 15 až 20 stupňov riadiť fermentáciu. Po dokvasení môže mladé víno "stočiť", teda oddeliť ho od kvasničných kalov a premiestniť do inej nádoby. Celé je to alchýmia, termínom stáčania vie vinár ovplyvniť obsah zvyškového cukru, alkoholu a tiež obsah kyselín. Dlhším ležaním na kvasniciach podporí hlbšiu štruktúru a plnosť vína. Naopak, ak chce ľahšie ovocné aromatické vína, musí víno "stočiť" skôr.

"Po zbere dáme hrozno mlynkoodstopkovača, ktorý oddelí bobule od strapiny. Bobule sa buď pomelú, alebo ich dávame celé do lisu." - hovorí Marek Rariga z rodinného vinárstva Víno Rariga - "Máme jeden z najmodernejších lisov, ktorý vie hrozno vylisovať veľmi šetrne, pri nízkom tlaku. Mušt potom prečerpáme do odkaľovacích nádob, kde sedimentuje, potom čistý podiel toho muštu premiestnime do fermentačných nádob, kde ďalej týždeň až dva kvasí. Po fermentácii muštu nasleduje stáčanie, čisté víno sa stiahne do druhej nádoby, kde ďalej zreje."

zdroj: OOCR Malé Karpaty
foto/video: Marek Dvorak Photographer


Kúpou vína z Malokarpatského regiónu pomáhate vinárskym rodinám zachovávať vinohradnícko-vinársku tradíciu v najstaršej a najrozsiahlejšej vinohradníckej oblasti na Slovensku.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky. 


Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.