Prichádza mesiac poctivého slovenského vína

december 1, 2021 18:00 · 5 minút čítania

Slovenskí vinári volajú po záchrane. Vyzývajú slovenských spotrebiteľov k záchrane vinohradov a podporeniu Mesiaca poctivého slovenského vína.

Z dôvodu aktuálnych vládnych opatrení v gastroprevádzkach sa predaj slovenského vína opätovne dostáva na historicky najnižšie hodnoty. Cech vinohradníkov a vinárov Slovenska (CVVS), preto prichádza s iniciatívou #MesiacPoctivehoSlovenskehoVina, ktorou chce apelovať na slovenských spotrebiteľov, aby v období od 1. decembra 2021 do 1. januára 2022, pri výbere vína uprednostnili poctivé slovenské vína, pred zahraničnými vínami z dovozu.

"Ak si každý milovník slovenského vína kúpi počas iniciatívy #MesiacPoctivehoSlovenskehovina aspoň jednu fľašu vína, priamo od lokálneho vinohradníka alebo vinára, tento mimoriadny príjem prispeje k záchrane pracovných miest a pomôže vinohradníkom lepšie zvládnuť zimné mesiace." - vysvetľuje Roman Mács, kancelár CVVS a dodáva - "Slovenskí spotrebitelia nákupom poctivých slovenských vín tak pomôžu domácej ekonomike, zachovaniu pracovných miest a udržaniu investícií do vinohradov. Viacerí vinohradníci a vinári sú v situácii, kedy zo dňa na deň znova počítajú každé euro a rátajú s najhorším. Upozorňujeme, že slovenskí vinohradníci sú v tejto chvíli odkázaní najmä na podporu slovenských spotrebiteľov, nakoľko žiadna covid-podpora alebo kompenzácia zo strany štátu nebola ohlásená. Slovenskí vinohradníci a vinári sa snažia z vlastných zdrojov podporovať export slovenských vín a budovať ekonomickú odolnosť sektora, žiaľ aj tu narážajú na neochotu a neschopnosť niektorých štátnych úradov, a nevedia sa dostať na medzinárodné podujatia."

CVVS zároveň zdôrazňuje, že chápe význam prijatých vládnych opatrení, vyzýva celé Slovensko na vzájomnú pomoc a solidaritu a verí, že len tak dokážeme túto situáciu zvládnuť.

CVVS uvádza aj 20 dôvodov pre kúpu poctivých slovenských vín: 

 1. Kúpou slovenských vín od lokálnych, slovenských vinárstiev podporíte záchranu slovenských vinohradov, ktorých na Slovensku každoročne ubúda. Podporíte tak zachovanie dedičstva našich predkov.
 2. V slovenských vinárstvach a vo vinohradníctve pracujú tisícky zamestnancov, ktorí sú vo veľkej miere závislí od príjmov z predaja vína na Slovensku.
 3. Každé 1€, ktoré spotrebitelia minú za poctivé slovenské víno, bude investované späť do zamestnanosti, vinohradov a krajinotvorby.
 4. Slovenskí vinohradníci a vinári sú rovnako spotrebitelia a zákazníci, možno aj vo vašom odvetví a svoje peniaze míňajú na Slovensku.
 5. Viaceré slovenské vinárstva svojimi vínami získali vo svete hodnotné ocenenia, pričom kvalita slovenských vín každoročne rastie.
 6. Viacerí slovenskí vinári a vinohradníci produkujú kvalitné vína s nízkym obsahom histamínu. Zákazníci s histamínovou intoleranciou nemusia hľadať svoje víno v zahraničí, kvalitné vína máme aj na Slovensku.
 7. Na Slovensko sa vo veľkom dovážajú dotované, prebytkové cisternové vína pochybnej kvality. Slovenské víno je zárukou kvality.
 8. Kúpou slovenských vín pomôžete zachrániť slovenské vinohradníctvo. Ak nebude záujem o slovenské vína, plochy vinohradov budú ubúdať. Za posledných 27 rokov sa výmera rodiacich vinohradov dramaticky znížila z 38000 hektárov na 7900 hektárov.
 9. Vinice sú súčasťou kultúry krajiny a dotvárajú ju. Vínny turizmus je doma i v zahraničí čoraz populárnejší.
 10. Vo vinárskych regiónoch generuje slovenské vinohradníctvo zamestnanosť a príjmy pre segment "gastra", kultúrne pamiatky, turistiku, ako aj pre štát, samosprávy a obce.
 11. Kúpou slovenských vín podporíte zachovanie historického dedičstva našich predkov. Vinice u nás vysádzali už starí Rimania. Podľa historických záznamov vieme, že Mária Terézia dostala Frankovku modrú do daru od račianskej delegácie, a to pri príležitosti osláv jej päťdesiatych narodenín. Račianske víno cisárovnej veľmi chutilo a odvtedy si priala mať Račiansku Frankovku vždy vo svojich pivniciach.
 12. Kúpou poctivého, slovenského vína pomáhate udržiavať storočné tradície vinohradníctva a vinárstva v našej krajine, čo je v dnešnej dobe globalizácie nevyčísliteľné aktívum nášho národa.
 13. Kúpou slovenského vína pomáhate dostať tento náš jedinečný produkt na vinársku mapu Európy, kam určite patrí.
 14. Uhlíková stopa slovenského vína je určite najkratšia.
 15. Kúpou poctivých, slovenských vín podporujete aj rozvoj turizmu na Slovensku.
 16. Je najprirodzenejšie jesť také potraviny ktoré sa dopestovali u nás, a toto by malo platiť aj pre víno.
 17. Víno je najkultúrnejší nápoj, podporou slovenského vína podporujete slovenskú kultúru.
 18. Nie je nič krajšie, ako sa pochváliť hosťom fľaškou výborného slovenského vína. 
 19. Starostlivosť o vinohrady a víno je nutná neustále, inak sa trvalo znehodnotia. Pivnice slovenských vinárov sú preplnené a každý ročník vína si vyžaduje každodenné investície. 
 20. Kúpou poctivých slovenských vín podporujete tisícky slovenských rodín, ktorých príjmy pochádzajú z predaja vína a z vinohradníctva.


Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.