Kto by sa netešil na mladé vína! Prinášajú pôžitok a radosť. Kým Francúzi sa radujú z mladého Beaujolais, my sme zasa pyšní na Svätokatarínske víno.

Mladé víno musí byť svieže, čisté, musí disponovať krásnou ovocnosťou a primárnymi arómami. Očarujúce vône hrušiek a banánov, oceňované sú citrusy vo forme limetky, grepu či exotického bergamotu, muškát, dokonca aróma samotného hrozna. Mladé ružové vína vynikajú arómami lesných jahôd, malín, čerešní, niekedy brusníc, ríbezlí, a to všetko ešte v intenzívnejšom prejave, a navyše často ozvláštnené už spomenutými arómami hrušiek a banánov.

Popis mladých vín znie naozaj príťažlivo a viacerí z vás na ne možno práve dostali chuť. Mladosť však netrvá večne. Mladé víno je pôvabné a príťažlivé ako šestnásťročné dievča, ale ten pôvab sa pomerne rýchlo zmení na vyzretosť. Zákon povoľuje mladé vína vo fľaši uviesť na trh od prvého novembrového pondelka a naplnené musia byť najneskôr do 31. decembra. Samozrejme, každé víno je jedinečnou osobnosťou, ale vo všeobecnosti možno odporúčať skonzumovať mladé vína do konca februára nasledujúceho roka.

Svätokatarínske kontra mladé víno

Je rozdiel medzi Svätokatarínskym a bežným mladým vínom? Ostaňme pri vinárskej terminológii a nalejme si čistého vína. Zďaleka nie všetci vinári a všetky mladé vína zodpovedajú vyššie uvedenej charakteristike a možno ich nazvať vynikajúcimi. Navyše, výroba mladého vína má veľa úskalí. Stačí malá nepozornosť a z úžasného sviežeho a po všetkom možnom ovocí voňajúceho vína je zrazu niečo celkom iné. Svätokatarínske víno podlieha certifikácii. Vždy koncom októbra prebieha degustácia, ktorej úlohou je okrem výberu najlepších vín aj vyhlásenie šampióna Svätokatarínskych vín. Za konečné rozhodnutie zodpovedá odborný garant, ktorý menuje a vedie degustačnú komisiu zloženú z vinárov, enológov, zástupcu štátnej inšpekcie a v tomto roku po prvýkrát zasadne do komisie aj zástupca Asociácie someliérov Slovenskej republiky (ASSR).

Ďalšou z noviniek je zapojenie somelierov pracujúcich v reštauráciách a vinotékach do výberu šampióna someliérov prostredníctvom simultánnej, cez internet riadenej degustácie, konajúcej sa vo viacerých mestách po celom Slovensku. Takýto typ degustácie sa bude konať na Slovensku vôbec po prvýkrát. V nasledujúcich týždňoch sa do hodnotenia môže zapojiť aj verejnosť.

Vo vinotéke a reštaurácii

Pýtate sa, prečo zaradiť do ponuky vinotéky Svätokatarínske víno a nedať prednosť, povedzme,

mladému Beaujolais? To, čo majú obe vína spoločné, je očakávanie zážitku. Konečne prichádza prvé mladé, svieže a voňavé vínko, ľudia sa často zastavia vo vinotéke práve kvôli nemu. Mladé Beaujolais je z modrého hrozna, navyše svojou ovocnosťou, sviežosťou a aj kvalitou sa zďaleka

nevyrovná našim mladým vínam. Stačí, keď je použitá správna odroda hrozna, schválená vinica a karbonická fermentácia a víno automaticky získava označenie Beaujolais nouveau. Kvalitu nikto nekontroluje. Z povolených odrôd pre Svätokatarínske víno boli dokonca červené vína vylúčené. Predsa len potrebujú trošku dlhší čas na vyzretie. Jeseň je v znamení ťažších a mastnejších jedál, husí, kačíc, lokší a s tými si dokonale poradí práve vyššia kyselinka mladých vín.

Historicky najlepší ročník

Všetci vieme, že ročník 2018 bol teplý a oberačky sa začínali už od augusta. Výrazný posun smerom dopredu je požehnaním pre mladé vína, pretože vinári získajú dostatok času a mladé vínka môžu do 5. novembra krásne vyzrieť a prísť na trh v tej najkrajšej podobe, s akou sme sa od vzniku Svätokatarínskych vín stretli. Prvý novembrový pondelok a s ním Svätokatarínske vína sú tu čo nevidieť. Pripravte sa na ne a zaraďte ich včas do svojej ponuky.

Viac na www.svatokatarinskevino.sk >>

text: Tibor Vittek / foto: Dreamstime