Ochutnajte víno z vulkánu priamo vo vulkáne

február 21, 2019 09:32 · 3 minúty čítania

Banská Štiavnica už dlho láka návštevníkov svojou jedinečnou atmosférou. Posledné roky sa však stáva aj cieľom nadšencov a priaznivcov kvalitných vín. Organizátori Štiavnickej vínnej špacírky sa preto rozhodli nadviazať na jej 5 ročnú tradíciu a na 8. - 9.3.2019 pripravujú úplne nové vinárske podujatie: VULKÁN – festival vín.

„VULKÁN je festivalom vinárstiev z okolia štiavnického stratovulkánu,  rešpektujúcich tento unikátny terroir“ vysvetľuje Miroslav Bahna organizátor podujatia. „Víno, ktoré vyrástlo na sopečnej pôde je vo svete veľmi žiadané pre jeho špecifickú chuť. Aby to bolo naozaj jedinečné, budete mať možnosť porovnať ako chutia vína z rôznych sopiek.“, dodáva Bahna.

Organizátori pripravili dvojdňový program za účasti vinárov aj odborníkov.

Víno až z troch vulkánov

„Na prvý ročník sme sa rozhodli pre vinárstva zo sopiek: Štiavnica, Tokaj a Somló.“ upresňuje organizátor. Každá z týchto lokalít má svoje špecifiká a ponúka krásne vína a veľakrát si ani neuvedomíte, že za všetkým je práve sopka.

Tokaj nie je len svetoznáme sladké víno, ale aj bývalá sopka, hrozno tu rastie na sopečných tufoch. Šomló je malý sopečný kopček v Maďarsku, viničom je obrastený zo všetkých strán. Vinári tu fungujú ako jedna značka. Víno zo štiavnického stratovulkánu je ešte stále málo známe, ale o to zaujímavejšie. Na jeho južných svahoch sú dnes najsevernejšie a najvyššie položené vinohrady na Slovensku.

Piatok bude ochutnávka s odborníkmi

V piatok večer v programe VULKÁN vs. VULKÁN spoznáte typické odrody z každej lokality a porovnáme sortu, ktorá ako jediná rastie vo všetkých troch regiónoch. Večer bude moderovať Gabriel Kollár, niekoľkonásobný majster someliérov SK.

Hosťami budú Eva Cartwright (HU / UK) - odborníčka na vína z vulkánov a geológ prof. Pavel Uher, ktorý porozpráva o charakteristikách jednotlivých sopiek a vplyve ich podložia na víno.

„Program bude pokračovať sobotu od 12:00 do 20:00 na ôsmich zastávkach v centre Banskej Štiavnice. Môžete tu ochutnať viac ako 100 vzoriek vín od 19 vinárstiev. Zastávky budú aj na miestach, kam sa návštevník obvykle nedostane – v starých dvoroch a štôlňach podzemia,“ upresňuje spoluorganizátor Igor Kuhn.

Podrobný program a zoznam vinárstiev nájdete na www.vulkan.stiavnicavino.sk. Na tejto stránke si tiež môžete kúpiť vstupenku. Počet miest je limitovaný na 444 a na mieste sa vstupenky nedajú kúpiť.


Banská Štiavnica
8.-9.3.2019 (pia-so)
KÚPIŤ VSTUPENKU

Kontakty:

Igor Kuhn, marketing, Región Štiavnica
riaditeľ@banskastiavnica.travel, 0918 638 675

Miro Bahna, vstupenky, ViNOCENTRUM 
mirobahna@gmail.com, 0904 109 229
Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.