Nitriansky vínny festival (29.–30.9.2017)

september 4, 2017 07:37 · 3 minúty čítania


Pozvánka na 8. ročník Nitrianskeho vínneho festivalu usporiadaného pod záštitou predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja, primátora mesta Nitry a v spolupráci s Fakultou záhradníctva a krajinného inžinierstva (FZKI) SPU v Nitre a Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ktorý sa bude konať v dňoch 29. – 30. 09. 2017. Tohtoročný festival nesúci sa v spojení slovenskej tradície a francúzskeho štýlu otvorí koncert Jany Gaváčovej, ktorá predvedie nezameniteľné šansóny a známe pesničky Edit Piaf a sabrážou sektu Pálfy zástupcom vinárstva Víno Nitra.

Pred samotným festivalom sa bude konať odborná degustácia slovenských vín profesionálnymi degustátormi, ktorá bude pod patronátom významného slovenského šľachtiteľa viniča Ing. Ondreja Korpása PhD. a udelením cien pre vinárov, ktorí dosiahnu najlepšie výsledky. Prezidentom súťaže bude pani dekanka Halászová a správny priebeh odbornej degustácie bude viesť predseda hodnotiacich komisii Ing. Štefan Ailer PhD.

Ceny pre najlepšie ohodnotené vína na otvorení festivalu odovzdajú osobnosti – pani dekanka Halászová, pán predseda Belica, pán primátor Dvonč, pán riaditeľ Divadla Andreja Bagara Jaroslav Dóczy, riaditeľka Agentúry pre rozvoj vidieka pani Mikulová či cena udelená hlavným organizátorom Nitrianskeho vínneho festivalu MUDr. Jurajom Kóňom. Návštevníci tak budú mať možnosť prezrieť si kompletné výsledky súťaže vo festivalovom katalógu. Tešiť sa môžete na ochutnávku plodov celoročnej práce viac ako 50 vinárstiev.

V najväčšom zastúpení sa predstavia výrobcovia z Nitrianskeho kraja ako VZ Topoľčianky, Vinárstvo Trnovec, PD Mojmírovce, Teplan a Strelinger – Žitavské vinice, ale priestor dostanú i južnoslovenské vinice VVD Dvory nad Žitavou, Vintop Karkó, Chateau Marco, či vinári z Tekova, pričom nebude chýbať ani slávny Tokaj a vinárska ikona mesta Skalica pán Masaryk so svojim vinárstvom. Je nám cťou, že naše pozvanie prijali aj významní vinári z francúzskych oblastí Champagne, Alsasko či z oblasti južného Francúzska. Novinkou oproti minulému roku tak bude možnosť okúsiť a porovnať víno dvoch rozličných svetov.

Hlavný program sa bude okrem pivníc Nitrianskeho hradu a Pribinovho námestia opäť konať aj vo vínnej uličke Veľkého Cetína, kde sa budete môcť znova stretnúť a porozprávať s pánom Dudasom. Spolu s jeho rodinným vinárstvom sa vo vínnej uličke a starodávnych hajlochoch predstavia aj iní malovýrobcovia ponúkajúci Rizling vlašský, nezabudnuteľnú Frankovku či raritnú odrodu Kadarku bielu – Cetínske biele, ktoré inde nenájdete.

Vstupné na deň pre 1 osobu bude stáť 15,- €. V tejto cene je zahrnutá taštička s pohárikom na ochutnávky a 5 štartovacích žetónov v hodnote 0,50 €.
Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.