Mladé skalické božolé

november 19, 2019 15:00 · 3 minúty čítania

Každoročne tretí štvrtok v novembri sa môže začať predávať vo Francúzsku mladé červené vínko Beaujolais Nouveau /božolé/ z nového ročníka. Ničím za Francúzmi nezaostávame ani u nás a z tej istej odrody Gamay Noir pestuje v Skalici a vyrába toto vínko ako jediná firma Víno-Masaryk. Už vo štvrtok 21.11.2019 si doma môžete vychutnať pravé slovenské božolé...

Táto francúzska odroda Gamay Noir (na Slovensku označovaná ako Nový Gamay) sa pestuje oddávna v kraji Beaujolais /božolé/, odkiaľ sú originálne vína vyvážané do celého sveta pod značkou Beaujolais Nouveau. Je to prvé hotové červené víno, ktoré sa už asi mesiac po oberaní hrozna môže piť, preto sa robí aj inou technikou ako ostatné červené vína, ktoré potrebujú dozrieť. V celom svete sa ako prvý deň oslavy sviatku vinobrania, teda mladého vína, považuje tretí štvrtok v novembri, vtedy sa toto víno všade na svete pije. Je to jedinečne svieže, zvodné mladé vínko, intenzívnej ovocnej, ľahkej chuti, vhodné pre milovníkov divokejších - búrlivejších vín. Celoročne sa zanedbáva, zabúda sa na neho, lebo je späté hlavne s novembrom. Ale samozrejme, že sa môže piť po celý rok, aj keď je určené hlavne na skoré vypitie, pretože dlhším skladovaním sa nedosiahne lepšia ani zrelšia chuť.

Pred viac ako 35-timi rokmi zasadil Alojz Masaryk, ako jediný v celom bývalom Československu, pokusne niekoľko hláv viniča Gamay Noir v mestských vinohradoch, kde pracoval mnoho rokov ako vedúci. Sú to jediné mestské vinohrady, ktoré vlastnilo mesto. Skalica, ako starobylé kráľovské mesto, si ich zachovalo a dodnes rodia hlavne vychýrený Skalický rubín a Skalickú Frankovku. A odtiaľ pochádzajú aj vína pána Masaryka, lebo si ich zobral do prenájmu. Teraz po rokoch, keď vinič rodí, sa práca a námaha do odrody Gamay vrátila v podobe zaujímavého vínka, ktoré ako jediný na Slovensku pestuje a vyrába pod názvom Mladé Skalické. Rovná sa originálnemu vínu z Francúzska, ale má už svoju typickú chuť danú skalickou pôdou, ktorá má v dôsledku zvýšenej koncentrácie železa vysoký obsah antioxidantov a flavonoidov.


<< späť na tlačové správy


Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.