Keď v tokajských pivniciach “nasneží”

január 26, 2022 17:00 · 2 minúty čítania

Na sociálnych sieťach sme zachytili fotografiu, na ktorej bola vínna pivnica akoby posiata snehom. Veľmi nás to prekvapilo, a preto sme začali pátrať, ako tento úkaz vznikol.

Zistili sme, že sa jedná o tokajskú pivnicu vinárstva Tokaj&CO v Malej Tŕni. A ako táto “zasnežená” scenéria vznikla nám prezradila priamo hlavná vedúca pivnice vinárstva - Zuzana Čorbová:

“V našej pivnici je ešte zopár chodieb, kde ostali staré sudy vhodné na dekoráciu. Bola na nich tmavá pleseň Cladosporium cellare. Po dlhšej dobe sme išli prekontrolovať stav chodieb a toto sme tam s kolegyňami našli. To, čo vyzerá ako sneh, je mladá pleseň, ktorá sa časom zmení na tmavú, ktorú poznáte aj z návštev iných tokajských pivníc. V týchto sudoch víno samozrejme nemáme. V ostatných častiach chodby raz za 2 týždne (alebo podľa potreby) sudy utierame suchou handrou, aby sa pleseň nedostala do dreva, pleseň máme len na stenách.”

A dodala aj informáciu o užitočnosti tejto plesne:

“Pleseň Cladosporium cellare je okrem atmosféry významná aj pri dozrievaní vína. Ideálne sa jej darí pri stabilnej teplote 10 - 12 °C a pri vysokej vzdušnej vlhkosti 90 %. Mikroklímu, ktorú vytvára táto pleseň ovplyvňuje aj kvalitu vína, okrem iného pri zrení tokajských výberov klasickým spôsobom napomáha typickému tokajskému buketu vína. Pleseň žije z výparov vína a z alkoholu. Mladá pleseň je biela a časom postupne zmení svoju farbu na tmavosivú až čiernu. Je biologickým filtrom čistoty ovzdušia a vie aj regulovať vlhkosť vzduchu v pivnici. Zaujímavé je, že hoci je to huba, tak keď vstúpite do pivnice, necítite zatuchnutosť, čiže je bez vône. Samozrejme, dôležité je dbať na správnu hygienu a sanitáciu sudov.”


Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.