Hodnotíme víno: Rubrica Alentejo 2014

marec 8, 2019 02:02 · 2 minúty čítania

Víno Rubrica je kupážou od vinára Luís Duarte z južnej portugalskej oblasti Alentejo (čítaj Alentežo). V tomto prípade ide o scelenie viacerých harmonicky zladených vín z piatich rôznych odrôd hrozna - Alicante Bouschet, Touriga Nacional, Syrah, Aragonez a Petit Verdot.

V pohári sa javí ako víno sýtej granátovo-červenej farby. Aromatiku odporúčame po otvorením vína rozvinúť dekantáciou vína do karafy. Tá je spočiatku animálna s charakterom kože, po rozvinutí a odvetraní sa prejavuje intenzívna primárna vôňa čučoriedky, slivky, tmavej čerešne, červenej papriky a herbálny tón s charakterom mäty.

Táto kupáž zrela 9 mesiacov vo francúzskych barikových sudoch. Sekundárnu aromatiku tvoria ťažšie tóny kávy, tabaku, čokolády a sladkého drievka. V ústach je toto víno suché, pôsobí robustne, telnato, má vyššie taníny i alkohol. Chuť je podobne ako vôňa viacvrstevná a komplexná, s ovocnými tónmi čučoriedky, tmavých zrelých čerešní a kávy. Dochuť vína na jazyku v podobe sladkého drievka je skutočne trvácna.

Odporúčame servírovať z karafy (minimálne po hodinovej dekantácii) do širších pohárov na vína typu Bordeaux v tvare tulipána pri teplote 18 stupňov Celzia.

Ideálnym pokrmom k tomuto vínu budú mäsité jedlá s vyšším obsahom tuku - z hovädzieho mäsa alebo diviny.

Na zdravie!

text + foto: Lukáš Záleský, somelier 

Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.