Fantastický úspech slovenských vinárov v Madride

jún 6, 2021 08:37 · 6 minút čítania

Postupné uvoľňovanie pandemických opatrení znamená pre vinársky svet aj to, že sa opäť rozbieha kolotoč medzinárodných vinárskych súťaží. Aj vďaka tomu sa 24. – 28. mája 2021 mohol uskutočniť 19. ročník prestížnej súťaže Bacchus Madrid (Concurso Internacional de Vinos Bacchus). Súťaž je členom Svetovej federácie veľkých súťaží vín a destilátov VINOFED a koná sa pod vysokým patronátom Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno OIV.

80-členná porota pozostávala z medzinárodných vinárskych odborníkov z dvadsiatich krajín. Špičkoví enológovia, Master of Wine, Master Sommelier, vinárski publicisti a kritici, či zástupcovia významných obchodníkov s vínom celkovo ohodnotili 1691 vín a vermútov zo 16-tich krajín. 

Slovensko na tejto súťaži reprezentovalo 83 vín. Z nich medzinárodní degustátori ocenili až 30 - 4 veľkou zlatou medailou, 14 zlatou a 12 striebornou medailou.

Ďalším významným úspechom je aj zastúpenie slovenskej značky RONA, ktorej výrobky sa stali oficiálnymi kalichmi súťaže.


O zhodnotenie a popis priebehu súťaže Bacchus Madrid 2021 sme poprosili enologičku Editu Ďurčovú, ktorá bola členkou degustačnej jury už po desiaty raz za sebou, predsedala jednej z hodnotiacich komisií a súčasne bola poverená funkciou expertky – delegátky VINOFED pre túto súťaž:

Táto súťaž je pre mňa láska na prvý pohľad. Už od začiatku ma doslova „dostala“ perfektná organizácia samotného hodnotenia, luxusné prostredie reprezentačných priestorov Casino de Madrid, zaujímavý a poučný sprievodný program  - prednášky, komentované degustácie, prezentácie vinárskych regiónov, snúbenie jedla s vínom na vysokej úrovni... Pre človeka, ktorého profesný život je spojený s vínom, je veľmi dôležité neustále si rozširovať obzory, vzdelávať sa v odbore a mať možnosť stretávať sa s významnými osobnosťami, od ktorých sa dá veľa dozvedieť a naučiť. Netreba zabudnúť, že je to príležitosť získať cenné kontakty na ďalšiu spoluprácu. Toto si uvedomuje čoraz viac organizátorov súťaží a Bacchus je jedným z lídrov. Čo je však pre mňa nesmierne dôležité, je skutočnosť, že slovenské vína za posledných desať rokov zaznamenávajú nielen signifikantnú účasť na tejto prestížnej súťaži (80 – 100 vzoriek), ale za tie roky tu pravidelne získavajú najvyššie ocenenia. Gran Bacchus de Oro (92 - 100 bodov) si z madridskej súťaže odniesli viacerí naši vinári a to nielen za sladké vína, ako by sa možno všeobecne dalo očakávať, ale aj za suché biele i červené vína! Nehovoriac o množstve zlatých  (88 – 91,9 b) a strieborných medailí (84 – 87,9 b), pričom percento ocenených slovenských vín ďaleko prevyšuje priemernú úspešnosť (tento rok to bolo až 36 % prihlásených vín). Skrátka, slovenské vína sa madridskej porote páčia!
Musím povedať, že tento ročník bol pre nás všetkých mimoriadne emotívny. Pre mnohých z nás bol totiž práve Bacchus poslednou veľkou súťažou pred všeobecným lockdownom a viac ako rok trvajúcou pandemickou prestávkou. Mnohé súťaže sa vlani a ani začiatkom tohto roka nemohli uskutočniť, niektoré posúvali svoje termíny na neskôr, iné sa preniesli do online priestoru. O to väčšia bola naša radosť, že vďaka postupnému uvoľňovaniu pandemických reštrikcií, sme sa mohli stretnúť osobne. Väčšina z nás dostala aspoň prvú dávku vakcíny proti COVID-19, viacerí už boli plne zaočkovaní. Niektorí kolegovia nemohli prísť, pretože po prekonaní ochorenia stratili čiastočne alebo úplne čuch a chuť. Žiaľ, niektorí chorobe podľahli.

Som veľmi rada, že napriek veľmi komplikovanej a až do poslednej chvíle neistej situácii, sa nám podarilo dohodnúť významnú spoluprácu medzi organizátorom súťaže Bacchus Madrid - Úniou degustátorov Španielska (UEC), a špičkovým slovenským producentom nápojového skla firmou RONA. Kalichy RONA sa stali oficiálnymi kalichmi súťaže a UEC ich bude používať aj pri ďalších súťažiach, ktoré organizuje na národnej úrovni a pri edukatívnych a prezentačných podujatiach. Bacchus Madrid je tak po Danube Wine Challenge a Catad’Or Wine Awards už treťou súťažou v rámci VINOFED, ktorá používa výhradne päťhviezdičkový kalich RONA. Tento fakt v Madride veľmi silno zarezonoval a posilnil pozitívny obraz Slovenska ako krajiny, ktorá produkuje nielen kvalitné vína ale aj prvotriedne sklárske výrobky.

Na záver  by som chcela úprimne poblahoželať všetkým slovenským vinárom, ktorí dorábajú špičkové vína a verím, že skvelé ocenenia z Bacchusu Madrid prispejú k ich publicite a podporia záujem u spotrebiteľov. Myslím, že práve správna komunikácia výsledkov smerom k širokej verejnosti je kľúčom k dobrému marketingu.
Celkové výsledky súťaže Bacchus Madrid:

Best of Slovakia: 
Chateau Belá - Rizling rýnsky, cibébový výber, 2017

Veľká zlatá medaila:

Devín, hrozienkový výber, 2018 - KARPATSKÁ PERLA
Devín, 2018 - VÍNO NICHTA
Sauvignon, 2019 - MOVINO
Rizling rýnsky, cibébový výber, 2017 - Chateau Belá

Zlatá medaila:

Aurélius, cibébový výber, 2018 - KARPATSKÁ PERLA
Veltlínske zelené, 2019 - Martin Pomfy - MAVÍN
Tokajský výber 5-putňový, 2007 - Ostrožovič
Tokajská výberová esencia, 2000 - Ostrožovič
Prestige Breslava, 2020 - VÍNO MATYŠÁK
Tramín cuvée, 2020 - VÍNO MATYŠÁK
Tramín červený, 2019 - MOVINO
Rulandské šedé, 2020 - MOVINO
Hubert Chardonnay - HUBERT J.E.
Pálava, 2018 - GOLGUZ
Müller-Thurgau, 2020 - GOLGUZ
Pálava, 2020 - VINUM NOBILE
Rizling rýnsky, 2019 - Chateau Belá
Rizling vlašský selection, 2019 - Ruban Vineyards

Strieborná medaila: 

Dunaj, 2018 - Frtus Winery
Sauvignon, neskorý zber, 2020 - VÍNO MRVA & STANKO
Müller-Thurgau & Muškát Ottonel, 2020 - VÍNO MRVA & STANKO
Silvánske zelené, 2020 - GOLGUZ
Cabernet sauvignon rosé, 2020 - GOLGUZ
Sekt Pálffy, extra dry - Víno Nitra
Sekt Pálffy, brut - Víno Nitra
Prestige Iršai Oliver, 2020 - VÍNO MATYŠÁK
Rizling rýnsky, 2020 - VINUM NOBILE
Pálava, bobulový výber, 2018 - Chateau Pezinok
Chardonnay, 2020 - Naše vinohrady
Rizling rýnsky selection, 2019 - Ruban Vineyards

foto: Concurso Internacional de Vinos Bacchus, Edita ďurčová, RONA


Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.