Pri rozprávaní o nových slovenských muštových odrodách viniča sme dospeli až k nateraz poslednej – k odrode Rosa, ktorá svoje meno dostala pre svoju neobyčajne intenzívnu arómu čajovej ruže.

Rosa vznikla z dvojnásobného kríženia troch odrôd. Najskôr som krížila Picpoul – francúzsku farbiarku s Frankovkou na zintenzívnenie farby Frankovky. Vybraný semenáč z tohto kríženia som ďalej krížila s Tramínom červeným. Už vybraný semenáč bol síce farbiarkou s intenzívnou červenou farbou nielen v šupke, ale aj v dužine bobúľ, ale plný obsah vína mu dodal až Tramín. Stalo sa však niečo neočakávané. Z tohto kríženia 3 odrôd vznikol vinič s vôňou a chuťou silnej arómy ruže. Jeho šľachtiteľské označenie je (PPxFM) x TČ 15/3.

Je to typ, ktorý podľa mojich skúseností nemá obdoby vo svetovom sortimente odrôd viniča. Aj keď Rosu nepovažujem za hospodársky typ odrody, je jej zastúpenie v našom novom súbore slovenských odrôd viniča pre svoju neopakovateľnú unikátnu vôňu a maximálnu intenzitu farby vína absolútne oprávnené.

Rosa sa zaraďuje medzi stredne neskoré odrody. Neskorým pučaním uniká jarným mrazom a odoláva dobre aj mrazom zimným. Dozrieva obvykle v októbri, v horúcich rokoch sa oberá už v septembri.

Jej výraznou charakteristikou je rýchly a mohutný rast letorastov a neskôr vyzretých prútov, ako aj zahustenie výsadby. Ručný zimný rez je veľmi namáhavý a prerieďovanie porastu je nevyhnutné. Podpník SO 4 a Riparia Portalis môžu bujný porast čiastočne zbrzdiť.

Strapce sú malé až stredné, s malými bobuľami, skryté v hustom listovom poraste. Úrodnosť je skôr nižšia, 5-10 t.ha-1, pri cukornatosti muštov 21-25 kg.hl-1 podľa ročníka. Skúsenosti pestovateľov v Zelenči však ukazujú, že neskoré zbery s vyššími cukornatosťami a čiastočne zasušenými bobuľami (cibébami) negatívne ovplyvňujú typickú arómu odrody. Intenzívna vôňa ruže sa lepšie rozvinie pri použití šťavnatého hrozna s cukornatosťou muštu okolo 23 kg.hl-1.

Na polohu Rosa nie je náročná, vyžaduje však hlboké, vodou pravidelne zásobené pôdy. Je náročná na primeranú vlhkosť a trpí suchom. Okrem múčnatky nie je náchylná na hubovité choroby. Bežná ochrana postačuje.

Vína Rosy sú nezvyčajné – intenzívnej krycej tmavočervenej farby a, ako už bolo povedané, unikátnej arómy. Dôležité je však perfektné zvládnutie spracovateľskej technológie.

Rosa je pestovateľsky aj technologicky náročná. Je skutočnou výzvou. No odmenou je produkt, ktorý je ojedinelý v celej svetovej vinárskej branži. Ako ja hovorievam: víno Rosy je bodkou na „i“ v pivnici.

text a foto: Ing. Dorota Pospíšilová, PhD.



Hospodárska charakteristika odrody Rosa – hlavné parametre:

  • Doba dozrievania hrozna: prvá polovica októbra, neskorý nástup do všetkých fenofáz
  • Rastová charakteristika: Mohutný rast. hrubé jednoročné drevo, zahustený porast, malé strapce i bobule náchylné na scvrkávanie
  • Úrodnosť (ŠOS) [t.ha-1]: 5,1 – 10,9, trojročný priemer v Štátnych odrodových skúškach (ŠOS) bol 8,3
  • Cukornatosť (ŠOS) [kg.hl-1]: 21,0 – 24,3
  • Obsah kyselín (ŠOS) [g.l-1]: 5,7 – 7,7
  • Nedostatky odrody: vyššie nároky na pôdu, zahustený porast, neskoršie dozrievanie hrozna, priemerná, niekedy nízka  úrodnosť  
  • Kvalita vína: tmavé červené, harmonické víno mimoriadnej arómy ruží, vysoký obsah resveratrolu, technologicky náročné



Odrodou Rosa sa pre túto chvíľu rozprávanie o novošľachtencoch končí. Nádej na ďalšie skvelé slovenské vínka je však stále živá. Ďalšie 3 odrody sú už dnes prihlásené do štátneho pokusu na Odbore odrodového skúšobníctva ÚKSÚP. Ide o kandidátov v kategórii „muštové“. Sú to: Inzuchta – muštová biela, Ipeľ a Rubín – muštové modré. S ich hodnotením v pokusnej výsadbe sa začne v roku 2021.



Tip na knihu:
Ampelografia Slovenska (Pospíšilová a kol.) >>