Danube Wine Challenge priviedol na Slovensko špičkové vína i elitných degustátorov

júl 8, 2019 11:10 · 3 minúty čítania

V dňoch 5. a 6. júna 2019 sa v reprezentačných priestoroch Château Belá v Belej pri Štúrove uskutočnil 7. ročník medzinárodnej súťaže vín Danube Wine Challenge. Päťdesiat špičkových degustátorov z 12 krajín sveta prišlo hodnotiť vína práve na Slovensko.

Cieľom súťaže bolo okrem iného tiež zviditeľniť Slovensko ako zaujímavú destináciu vinárskej turistiky. Súťaž Danube Wine Challenge bola otvorená pre domáce aj zahraničné vína.

V aktuálnom 7. ročníku sa úlohy ambasádorky súťaže ujala popredná slovenská degustátorka Edita Ďurčová. Vďaka jej skúsenostiam a kontaktom bola hodnotiaca porota zložená z renomovaných mien, čím súťaž otvorila možnosti najmä pre slovenských producentov vypočuť si priamo na domácej pôde názor degustátorskej špičky. Za všetkých je možné spomenúť napríklad Elizabeth Gabay MW, pôvodom z Veľkej Británie, ktorá v súčasnosti žije a pôsobí vo francúzskom Provence, či Fernanda Gurucharriho, prezidenta Únie degustátorov Španielska a organizátora súťaže Bacchus Madrid. Spolu s nimi zasadli v súťažnej jury  špičkoví degustátori z Francúzska, Talianska, Rakúska, Nemecka, Maďarska, Srbska, Grécka, Mexika, Českej republiky a Slovenska.

Do súťaže bolo prihlásených spolu 378 vín od 89 výrobcov/prihlasovateľov z 10 krajín. Na súťaži bolo udelených 113 medailí, z toho 14 veľkých zlatých, 70 zlatých a 29 strieborných. Až šesť z desiatich titulov Víťaz kategórie si odnášajú slovenské vína.

Finálová porota zložená výhradne zo zahraničných degustátorov vybrala v záverečnom „Master tastingu“ šampiónov súťaže v dvoch kategóriách - suché biele a suché červené vína. Stali sa nimi Huxelrebe 2017 (Vinařství Josef Valihrach, ČR) a Kékfrankos 2017 (Esterházy Etyeki Kúria, Maďarsko).

Ďalšie špeciálne ocenenia získali tieto vína:

  • Najlepšie Veltlínske zelené – Grüner Veltliner Smaragd Kellerberg 2017 (Domäne Wachau, Rakúsko),
  • Najlepšia Frankovka modrá - Kékfrankos 2017 (Esterházy Etyeki Kúria, Maďarsko),
  • Najlepšie rosé podľa Elizabeth Gabay MW – Cabernet Sauvignon rosé 2018 (ViaJur, SR),
  • Najlepšia kolekcia vín – Tokaj & Co (SR),
  • Najlepšie víno Podunajskej vínnej cesty a Najlepšie víno Nitrianskeho samosprávneho kraja – Alibernet ľadové víno 2017 (HR Winery, SR).

Vybraní účastníci sa mohli tiež zúčastniť seminára o slovenskom ružovom víne, ktorý viedla odborníčka na túto oblasť – Elizabeth Gabay. Tá slovenským výrobcom odporučila jednoznačne nesnažiť sa napodobňovať svet, zachovať si pestrosť štýlov a odrôd so šťavnatou ovocnosťou a sviežosťou kyselín, jemnosť a najmä originalitu. A keďže ružové vína sú jedinou kategóriou v rámci tichých vín, ktorej produkcia a spotreba z celosvetového hľadiska zaznamenáva dlhodobo rastúci trend, sú pre výrobcov súčasne oblasťou, ktorá predstavuje vynikajúce zhodnotenie suroviny a pomerne rýchlu návratnosť finančných prostriedkov.


Viac fotografií zo súťaže si môžete pozrieť v našej fotoreportáži >>


Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.