Ďalšia račianska špacírka bude vo Vínnej záhrade (rozhovor)

august 1, 2023 16:00 · 5 minút čítania

V sobotu 19. augusta 2023 sa v Rači uskutoční Malokarpatská špacírka. Aká je história tohto podujatia, ako bude prebiehať a na čo sa môžete tešiť nám prezradil Ivan Vrana, organizátor Špacírky a predseda občianskeho združenia Terroir Rača.

Vaše podujatie je pokračovaním obľúbenej Špacírky po račianskych pivniciach. Prečo ste sa rozhodli tento formát upraviť a zmeniť aj termín?

Názov Špacírka je neodmysliteľne spojený s Račou. U nás v Rači sa chodilo pravidelne "špacírovať hore Výhonem", či po iných zákutiach našej mestskej časti. V minulosti sme mali smelé plány pri organizovaní Špacírky po račanskych pivnicách. Vedeli sme, že to bude úspešné podujatie, ktoré bude mať svojich stálych priaznivcov.

Upravená "verzia" projektu Malokarpatská Špacírka vo Vínnej záhrade sa rovnako bude uchádzať o priazeň milovníkov vín dorábaných zo slovenského hrozna.

Termín podujatia sa vzhľadom na množstvo podujatí nehľadal ľahko. Boli sme si vedomí, že po prázdninách už vinárov nedostaneme zo svojich regiónov. Vo vinohradoch majú kopec práce a mnohí už pomýšľajú na oberačky, či ochranu úrody pred divou zverou. Čo sa týka samotného konceptu, tak ten sme upravili kvôli tomu, aby sme mohli návštevníkom priniesť vinárov zo širšej Malokarpatskej oblasti. Tentokrát budú mať návštevníci možnosť ochutnať vína nielen z Rače, ale aj zo Strekova, Modry, Dolian, Vajnor, Šenkvíc, Svätého Jura, Devína a Veľkého Krtíša. 

Špacírka bude tentoraz situovaná len na jednom mieste – vo Vínnej záhrade.

Koloničova kúria pochádza z 15. storočia. Je to rozsiahla stavba, ktorá zaberá celú severnú časť Námestia A. Hlinku. Jej majitelia sa veľmi často menili, dostávali ju spolu s pozemkami od kráľa za zásluhy a verné služby. Mala viacero vlastníkov, no Račania majú jediné meno vo svojich pamätiach. Nesie meno poľného maršála, rytiera zlatej ostrohy – družiny kráľa Maximiliána I., známeho búrliváka grófa Siegfrieda Koloniča. Kúria bola veľakrát prestavovaná a jej posledná podoba pochádza z druhej polovice 18. storočia. V roku 2021 bola za pomoci podporovateľov miestnych tradícii zrevitalizovaná Vínna záhrada a neskôr priľahlá pivnica. Minulý rok sa podarilo MČ Rača vymeniť strešnú krytinu resp. vykonať rekonštrukciu strechy celého objektu. Oba tieto priestory boli upravené výlučne zo samofinancovania činnosti OZ Terroir Rača a slúžia na propagáciu a zachovania vinohradníckych a vinárskych tradícii v Rači. 

Váš festival vína ste tentoraz obohatili aj o vinárstva z iných kútov Slovenska. Nie je v Rači dosť vinárov?    

Mali sme v úmysle, a aj sme pozvali prednostne práve vybraných račianskych vinohradníkov a vinárov, nakoľko sme lokálpatrioti a ide nám predovšetkým o propagáciu miestnych viníc a chotára. No na druhej strane sme chceli pripraviť podujatie, kde by pod "jednou strechou" boli zastúpené regióny z viacerých častí Malokarpatskej oblasti. Ako organizátori sme si chceli nechať v rukáve dve "divoké karty" pre vinárstva z odlišných časti Slovenska. Dokonca sme mali v úmysle pozvať aj kolegov z družobného Burgenlandu. Veríme, že po úspešnom prvom ročníku sa tak stane v budúcom roku. Toto sme ešte u nás v Rači nemali a veľmi sme zvedaví na reakciu návštevníkov podujatia.

Na aké vinárstva sa môžu návštevníci tešiť?

Na tomto podujatí sa zúčastnia vybrané vinárstva, ktoré sa v mnohom odlišujú a pritom sú si veľmi blízke. Či už svojou filozofiou, technológiami spracovania hrozna, v obrábaní vlastných alebo prenajatých viníc vo svojich  domovských regiónoch.

Nech sa páči tu je ich zoznam:

 • Vinohradníctvo a vinárstvo Miloš Máťuš Rača
 • OZ- Terroir Rača
 • Vinárstvo Žitný & Lakota Rača - Sv. Jur
 • Vinárstvo Augustín Zacharda Rača
 • VINÁRSTVO ZETWINE Doľany
 • C-Winery Zoltán Kasnyík Strekov 
 • THEBENER - Tradičné  Devínske  ríbezľové  vína
 • VÍNO NATURAL Domin & Kušický, Veľký Krtíš
 • VÍNO  PURUS  Modra
 • Vinohradníctvo a vinárstvo VSV -  Vinohradnícky spolok Vajnory
 • Rodinné vinárstvo Bobulles – Samuel Hacaj Šenkvice

A aký bude sprievodný program podujatia?

Samozrejme ku kvalitnému vínu bude pripravené aj výborné jedlo či pagáče a koláče z miestnej prevádzky. Neodmysliteľnou súčasťou je aj hudobná produkcia. Budú pripravené dve pódiá, kde hudobný doprovod v pohodových tónoch prinesú Duo Patrícia Galbi & Martin Vanko (Vínna záhrada). Ich playlist je zostavený zo skladieb, ktoré prinášajú pohodu a relax, ktorý chceme navodiť počas celého podujatia. Na nádvorí Koloničovej kúrie potom večer vystúpia dve rockové kapely - B.T.A. a Chleba band, obe z Bratislavy, z Devínskej Novej Vsi.

Touto cestou by sme chceli čo najsrdečnejšie pozvať všetkých podporovateľov a priaznivcov slovenského vinohradníctva a vinárstva ku nám do Rače na podujatie Malokarpatská Špacírka vo Vínnej záhrade.

foto: archív OZ Terroir Rača


Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.