Ak ste ešte nezachytili túto informáciu, tak vás určite poteší, že popíjaním červeného vína naozaj spájate príjemné s užitočným. O benefitoch vína na ľudský organizmus sa toho popísalo už naozaj dosť. Predovšetkým o červených vínach je všeobecne známe, že majú výrazný vplyv na zdravie kardiovaskulárneho systému a výskumov v tejto oblasti prebehlo už naozaj veľa. Teraz sa na zoznam pozitívnych účinkov dostala aj jedna mimoriadne dôležitá vec.  

Rozsiahla štúdia, uverejnená na vedeckom portáli Frontiers of Nutrition začiatkom tohto roka, skúmala počas uplynulých dvoch rokov vzťah medzi konzumáciou rôznych alkoholických nápojov a rizikom infekcie ochorením Covid-19. A to celkovo u 473 957 osôb, z ktorých bolo 16 559 osôb testovaných pozitívne. 

Štúdia hneď v úvode upozornila, že vzťahy medzi konzumáciou alkoholu a chorobami sú často nelineárne, pričom ale platí, že umiernená konzumácia alkoholu má často ochranný účinok, no výrazná konzumácia alkoholu je už škodlivá. Práve preto sa výskumníci rozhodli zamerať na rôzne typy alkoholických nápojov a nielen na samotný objem skonzumovaného alkoholu. V štúdii zohľadňovali rozsiahle demografické, sociologické aj zdravotné faktory a najmä frekvenciu konzumácie bieleho, šumivého, červeného a fortifikovaného vína, ďalej piva, cideru a destilátov. 

Výsledky boli prekvapivé a jednoznačné v prospech vína. Pri konzumácii 1 - 2 pohárov bieleho alebo šumivého vína týždenne bolo riziko infekcie Covidom-19 o 7 - 8% nižšie oproti abstinujúcim osobám. Pri 3 - 4 pohároch za týždeň boli výsledky ešte o čosi lepšie, avšak od 5 a viac pohárov bieleho a šumivého vína za týždeň sa tento efekt už výraznejšie neprejavoval. Naopak pri konzumácii 1 - 2 pohárov červeného vína za týždeň bolo riziko infekcie nižšie až o 10 - 17%, pričom pri vyššej konzumácii sa tento efekt prejavoval výraznejšie.


Prekvapivým zistením však je, že konzumenti piva a jablčných ciderov majú riziko infekcie Covidom-19 až o 28% vyššie ako osoby, ktoré alkohol vôbec nekonzumujú. Konzumácia destilátov v menších množstvách (1 - 4 poháre za týždeň) nebola nijak významne spojená s rizikom infekcie, avšak konzumácia vyššieho množstva destilátov týždenne už zvýšila riziko infekcie. Konzistentné zistenia sa prejavili aj pri porovnávaní výsledkov subjektov, ktoré ochoreniu Covid-19 po infekcii podľahli.

Vedci v závere štúdie vyslovujú predpoklad, že za vyšším ochranným účinkom červeného vína, nezávisle od obsahu alkoholu, sa pravdepodobne skrývajú polyfenolické látky a ich antioxidačný účinok. 


autor: Peter Kecskés - Brand Ambasador vinárstva Chateau Rúbaň / Somelier profesionál, bývalý Viceprezident ASSR / Držiteľ Certifikátu Senzorického Posudzovateľa Expert

foto: Ivan Záleský

Zdroj: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnut.2021.772700/full