Aký má význam a prečo je dôležité kúpiť na sviatky slovenské víno?

december 21, 2020 15:00 · 3 minúty čítania

Cech vinohradníkov a vinárov Slovenska (CVVS) predstavuje nový spôsob označovania vína. Aký má význam a prečo je dôležité kúpiť na sviatky slovenské víno?

CVVS si uvedomuje závažnosť súčasnej situácie s pandémiou ochorenia COVID-19, ktorá postihuje takmer všetky segmenty hospodárstva. V týchto dňoch sa rozhoduje o budúcnosti vinohradníctva a vinárstva na Slovensku. Pre budúce prežitie vinohradníctva na Slovensku je kľúčové nákupné správanie sa slovenských spotrebiteľov a ich návyky. Súčasný predaj slovenského vína dosahuje najnižšie hodnoty za poslednú dekádu. Z tohto dôvodu si dovoľujeme apelovať na slovenských spotrebiteľov, aby pomohli prežiť slovenským vinohradníkom a vinárom, a aby na vianočné sviatky uprednostnili kúpu slovenských vín pred zahraničnými. Pravidelnou kúpou slovenských vín a ich uprednostnením pred zahraničnými nielen počas sviatkov, pomôžu slovenskí spotrebitelia zachovať rodiace vinohrady, ktorých každoročne ubúda, znížiť enviromentálnu stopu vinohradníctva a posilniť odolnosť slovenského vinohradníckeho sektora voči krízam. Slovenskí spotrebitelia minú ročne len na vianočné nákupy v zahraničí viac ako 300 miliónov eur. Jediné percento z tejto sumy, ktoré by slovenskí spotrebitelia minuli na nákup slovenských vín namiesto zahraničných, pomôže mnohým vinárstvam prekonať súčasnú krízu. Preferencia slovenských vín pred zahraničnými pomôže domácej ekonomike, udržaniu pracovných miest vo vinohradníctve, záchrane vinohradov a v nemalej miere dokáže vinárom vykompenzovať chýbajúcu pomoc od štátu.

Cech vinohradníkov a vinárov Slovenska zároveň od 21. decembra 2020 prichádza s vlastným označovaním pôvodu vín svojich členov a iniciatívou #PoctiveSlovenske. Označenie #PoctiveSlovenske predstavuje garanciu Cechu vinohradníkov a vinárov Slovenska, že víno s týmto označením:

1. #PoctiveSlovenske vína majú najnižšiu uhlíkovú a enviromentálnu stopu a prispievajú tak k dosiahnutiu klimatickej neutrality. Všetky fázy výrobného procesu sa uskutočňujú na území Slovenska.

2. #PoctiveSlovenske vína pochádzajúce z hrozna vypestovaného a šetrne spracovaného na Slovensku v sebe snúbia um a zručnosť  našich vinohradník a vinárov.

3. #PoctiveSlovenske vína podporujú udržateľnú výrobu vína, zachovanie kultúrneho dedičstva našich predkov, vínny turizmus a potravinovú sebestačnosť Slovenska. 

Súčasnú krízu chápeme aj ako príležitosť  a možnosť ukázať, že kvalitné, zdravé a udržateľné vína a potraviny máme aj na Slovensku. Pokiaľ chceme piť cenovo dostupné, zdravé a kvalitné vína, najrýchlejšia cesta začína kúpou slovenských produktov.

Tlačová správa: Cech vinárov a vinohradníkov Slovenska
21.12.2020, Bratislava


<< späť na tlačové správy

 

Na prispôsobenie obsahu, reklám a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Potvrďte prosím ich používanie.