Veci, ktoré sa nám na Zemi zdajú ako celkom obyčajné, sa v prostredí beztiažového stavu stávajú skutočnou výzvou. Jednou z nich je aj vychutnať si vo vesmíre chuť champagne, vína, či akejkoľvek inej tekutiny.

S tou prvou sa rozhodla popasovať spoločnosť Champagne Mumm, ktorá tri roky pracovala na vývoji inovatívneho systému, ktorý umožní astronautom osláviť vesmírne dobrodružstvá skutočným šampanským.

Tento systém sa skladá z unikátnej fľaše aj špeciálnych pohárov, ktoré konzumáciu bubliniek dostávajú na celkom iný level. Didier Mariotti, pivničný majster zo šampanského domu Mumm, ktorý mal možnosť tento patent otestovať na vlastnej koži, tvrdí, že champagne v stave beztiaže získava celkom inú konzistenciu aj chuť.

Základnou výzvou pri tomto projekte bolo ako dostať tekutinu z fľaše. Vec, ktorá sa nám pri bežnej konzumácii zdá úplne prirodzená, a o ktorú sa postará gravitácia, vo vesmíre pochopiteľne nefunguje. Octave de Gaulle zo spoločnosti Spade, spolutvorca tohto projektu, pripomína, že tekutina je na palube vesmírnej lode vystavená nulovej gravitácii.

Unikátna fľaša, ktorá bola vyvinutá v spolupráci týchto dvoch spoločností, je preto opatrená dômyselným systémom, ktorý tekutinu z fľaše doslova vytláča. Ďalšou časťou patentu je špeciálny rám na hrdle fľaše. Ten sformuje vytlačenú tekutinu do úhľadného útvaru. A ten astronauti ako zázrakom odchytia do pohárov, či skôr držiakov na to určených. Poháre majú priemer 5 cm a fungujú vďaka povrchovému napätiu, ktoré zaručí priľnavosť tekutiny a použitého skla.

Účastníci testov uvádzajú, že aj chuť vína je v týchto podmienkach neopakovateľná. Vďaka nulovej gravitácii sa tekutina okamžite rozprestrie po celých ústach. Champagne je menej šumivé ako na Zemi, ale jeho chuť cítite okamžite po celom tele.

Mohlo by sa zdať, že ide o zábavku. Opak je však pravdu. Spoločnosť Novespace plánuje tento systém aktívne používať a podávať týmto spôsobom champagne svojim pasažierom na plánovaných komerčných letoch.