V ďalších videách zachytávajúcich rok z pohľadu vinárov z Malokarpatskej oblasti sa dozviete o kontrole a filtrácii vína.


Kontrola vína

Po skončení prác vo vinici sa vinár presúva do pivnice. Kontroluje priebežne víno v nerezových tankoch alebo dubových sudoch, napríklad jeho farbu, chuť a vôňu. Zisťuje, či ho treba stočiť, zasíriť, premiešať, alebo filtrovať. Robí si poznámky a rozhoduje sa o budúcej podobe výsledného vína. Je to alchýmia - víno z tej istej odrody môže mať každý rok inú chuť a o nej rozhoduje svojim umom a skúsenosťami práve vinár. Svoje vnemy si tiež často overuje testovaním vzoriek v laboratóriu. Najintenzívnejšia kontrola vín sa deje na jeseň, keď začína kvasiť mušt na víno nového ročníka, potom pokračuje po ukončení kvasenia - pri stáčaní vína, čírení, stabilizácii a filtrácii.

„Ochutnávam jednotlivé vína s tým, že sa snažím poznačiť si aj vôňu, chuť, a porovnávam tie vína s nejakým etalónom kvality jednotlivých vín, ktorý sa mi vytvoril v hlave za 20 rokov." - hovorí Peter Chowaniec zo svätojurského vinárstva Chowaniec & Krajčírovič - "Každá odroda, každá šarža niečo vyžaduje a cieľom tejto ochutnávky je si tú vôňu a chuť porovnať, či navrhnúť nejaké zlepšenia, alebo keď je to v poriadku, tak si povedať, že toto víno už môže ísť do fliaš a ku konzumentom.“


Filtrácia vína

V druhej polovici apríla, začiatkom mája, sa vo viniciach začína sadiť. Buď vinohradník zakladá nový vinohrad alebo dopĺňa chýbajúce sadenice viniča do riadku staršieho vinohradu. Práca ale nestojí ani v pivnici. Filtrujú sa biele či ružové vína. Úlohou filtra je prepustiť čisté víno a zachytiť tuhé nečistoty, rovnako aj kvasinky, ktoré by mohli neskôr vo fľaši naštartovať neželanú sekundárnu fermentáciu. Filtruje sa podľa potreby, niekedy dva či tri krát, aby sa dosiahli iskrivo číre a zároveň stabilné vína. Šetrnou filtráciou si víno zachováva svoju čistotu a arómy. Až potom ide do fliaš. Najskôr sa teda väčšinou robí  "hrubá" filtrácia mladých vín. Samotnému fľašovaniu predchádza "ostrá" filtrácia, ktorá je schopná zachytiť aj mikroorganizmy.

"Na filtráciu používame kremelinový filter." - vysvetľuje Rastislav Čistý z vinárstva PURUS v Modre -  "Je to veľmi šetrná a efektívna cesta, ako práve aj mladé vína prichystať na fľašovanie... Filter sa skladá z dvoch častí. Hlavná je stredová časť, kde sú filtračné sitá, a potom je tam zmiešavacia časť, kde sa zmiešava víno s kremelinou..."

zdroj: OOCR Malé Karpaty
video: Marek Dvorak Photographer


Kúpou vína z Malokarpatského regiónu pomáhate vinárskym rodinám zachovávať vinohradnícko-vinársku tradíciu v najstaršej a najrozsiahlejšej vinohradníckej oblasti na Slovensku.

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.